Бралети з мережива, боді Plus Size і аксесуари-шибарі — як Олена Бондар зробила з цього бізнес.

Загалом, вона зі сфери IT — багато років працювала в е-commerce, з інтернет-продажами, сайтами, наприклад, керувала розробленням і запуском онлайн-магазину такого гіганта, як Leroy Merlin Ukraine. До дизайну одягу не мала жодного стосунку. Але мала хороший організаторський досвід, трошки вільного часу і здорові амбіції. Цього виявилося достатньо, аби заснувати власну марку білизни SokoLingerie.

Два роки тому я й не думала про свою справу. Насолоджувалася декретом, відпочивала від офісної роботи, навіть серйозно роздумувала про переїзд за кордон. Доки не зайшла на ярмарок українських виробників. Подивилася деякі речі — вони, на жаль, не порадували ні матеріалом, ні виконанням, а ціни зовсім засмутили.
Того ж дня — дивна випадковість — до мене зайшла давня подруга Женя Соколенко, професійний дизайнер-модельєр. Вона показала фото білизни, яку пошила для себе і сестри, я поскаржилася на високі ціни і якість виробів на ярмарку — звичайні жіночі балачки. Говорили-жартували і подумали, а чи не спробувати самим щось створити. Ту ж білизну, наприклад. Не було якогось страху чи сумнівів. Радше неймовірно цікаво — зможу чи ні. Навіть над назвою довго не думала: скоротили прізвище Жені до Soko, щоб коротко і щоб запам'ятовувалось та інтригувало — SokoLingerie. Женя придумує і розробляє колекції, я теж беру участь, дуже активно, але все-таки переважно відповідаю за ведення бізнесу як власник марки.

Не повірите, вже наступного дня після доленосної (не побоюся цього слова) розмови з Женею були готові дві перші моделі білизни. Так загорілися! Ми зробили декілька фото на телефон у мене на балконі — там красива підлога і найкраще освітлення. Трохи заважав маленький Ромчик, мій син, який весь час повзав не там, де потрібно. І от ці домашні фото я розмістила в Інстаграмі і Фейсбуці. Того ж дня ми отримали перше замовлення. Чесно, не очікували й були дуже здивовані. А ще через п'ять днів та сама дівчина попросила ще два комплекти і надіслала захоплений відгук. З цієї миті й почалася безперервна робота — дизайн, пошук матеріалів, створення сайту, сторінок в соцмережах, продаж.

Для мене все було новим. А налагодження пошиття ще й дуже складним 

Ательє шукали по всьому Києву. Більшість з них прекрасно відшивала зразки, але коли замовляла партію, хоч і невелику, підводили і за термінами і, особливо, за якістю. Ледь знайшли ательє, з яким досі працюємо: воно відшиває бездоганно і контролює кожен виріб.
Пошук тканин був ще цікавішим. Коли я працювала в Leroy Merlin, то майже щомісяця їздила у відрядження до Франції. Одного разу з чоловіком вирішили залишитися в Парижі на вікенд. Гуляли по Монмартру, і раптом почалася злива. Забігли в перший магазинчик, що трапився, і, поки перечікували дощ, купили мені дві сукні. Продавала їх господиня магазинчика, вона ж і дизайнер. За ширмочкою стояла швейна машинка, на якій вона одразу ж підігнала сукню по мені. Фасони її виробів були досить простими, а ось тканини дуже гарні. Вона розповіла, що купує їх на спеціальних виставках. І коли через кілька років я почала сама шукати тканини, пригадала цей випадок. За назвою на бирці купленої тоді сукні знайшла у Фейсбуці сторінку тієї дизайнерки, написала їй листа, нагадала про сукню, навіть додала фото у ній та ще й з синочком на руках. Пояснила, що шукаю тканини для білизни і буду дуже вдячна за пораду. Наступного дня мадам Віолін мені відповіла і надіслала цілий список усіх виставок тканин, білизни, одягу, які радила відвідати у Франції. На одну з них я поїхала і там познайомилася з нашим нинішнім головним постачальником мережива.

Перші покупки у нас робили з побоюванням — тому що українське. Але якість і ціна приємно дивували і споживачі поверталися знову, рекомендували нас подругам, знайомим. До постійних клієнтів ми виїжджаємо знімати мірки, розробляємо індивідуальні лекала, під їхні смаки підбираємо тканини. Ми всім даємо можливість повернути чи обміняти білизну, якщо вона не підійшла. У нас є купони зі знижкою на повторну покупку, є акції, сезонні розпродажі, є знижки для "закритого клубу" клієнток, які одержують нашу е-мейл розсилку. 
Зараз 80% наших споживачів роблять повторну покупку. Є й такі, які мають по 9 комплектів Soko. Багато хто носить тільки нашу білизну, відмовившись від відомих брендів. Ми надсилаємо свої вироби до Німеччини, Норвегії, США, недавно приїздили спеціально за нашою білизною дівчатка з Мінська.

Читайте також: Як відкрити кондитерську на дому.

шиємо білизну і дуже маленьких, і дуже великих розмірів, запустили окрему лінію Plus Size, чого практично не роблять конкуренти

Усі колекції SokoLingerie — ручної роботи, а наша відмінність від інших — бралети, тобто м'який мереживний бюстгальтер без кісточок і пуш-апу. Він підкреслює природну красу грудей і максимально комфортний. Навесні і влітку ми пропонуємо їх з невагомого мережива, а восени і взимку — на підкладці з натуральних тканин. Зараз почали створювати одяг для дому і сну: сорочки, комбідреси, халати і вуличні кімоно. У нас дуже широка гама кольорів і сітка розмірів: шиємо білизну і дуже маленьких, і дуже великих розмірів, запустили окрему лінію Plus Size, чого практично не роблять конкуренти.

Зараз мода на природну красу і максимально зручну білизну. Навіть завзяті любительки пуш-апу переходять на м'які безкаркасні бралети і дуже задоволені. Є моделі й аксесуари, які ми робимо індивідуально під клієнток, потім викладаємо фото, і їх починають масово замовляти. Так було, скажімо, з портупеєю. Спочатку ми не збиралися її шити, не зовсім наш формат, але попит підштовхнув.

Досить багато замовлень від чоловіків, які хочуть порадувати своїх коханих. Так от, більшість з них, замовляючи білизну, вказують виключно розмір S і наполягають на ньому, навіть коли менеджер уточнює мірки. А потім приходять дівчатка і міняють на L, був випадок, що і на XL. Ще з'ясувалося, що дуже багато дівчат не можуть визначити розмір своєї білизни і взагалі носять її неправильно. Якщо в 19 років у вас був 75В, то навряд чи після народження двох дітей він залишився таким само. Ми багато уваги зараз надаємо бра-фітингу – індивідуальному підбиранню розміру і моделі білизни, незабаром додамо цю послугу в шоу-румі.

Довелося розбиратися в тканинах, у виробництвы, дізнатися, що існує мільйон видів картону для пакування (а не просто білий і гарний)

Спочатку мріяла налагодити продажі онлайн і не продавати в оффлайні взагалі. Це те, що я вмію робити, і, загалом, не має значення, що саме продавати. Але в Україні таке поки неможливо, хоча ми рухаємося в цьому напрямі. Тому мій бізнес не може існувати без торгівлі в магазині. Усьому, що пов'язано з оффлайном, мені й довелося вчитися. А ще зрозуміти процес виробництва, розбиратися в тканинах, дізнатися, що існує мільйон видів картону для пакування (а не просто білий і гарний), ну і вдосконалити знання фінансового менеджменту і бухобліку, давно забутих після закінчення університету. Я навіть комплекти доставляла сама, щоб познайомитися і поговорити з клієнтками, зібрати відгуки і побажання. Возила по всьому місту, і на завод, і в суд, і в банк, і в держустанови. А увечері працювала над сайтом, першу версію, до речі, розробила сама.
Зараз вивчаю саме тонкощі роздрібних продажів у сфері моди: як правильно добирати асортимент, випускати колекції, подавати їх клієнту. Раніше все робила інтуїтивно, тепер вже більш професійно.

Перше, що я зробила для просування марки, — створила веб-сайт. Це хороший майданчик для продажів, крім того, будь-який бізнес має солідніший вигляд і викликає більше довіри, коли є сайт. Сторінки в соцмережах, які ми постійно поповнюємо цікавою інформацією, головне джерело трафіку для нас зараз. Заявляємо про себе за допомогою реклами у Фейсбуці й Інстаграм, контекстній рекламі. Окрім інтернет-продажів ми практично одразу подали заявки на участь у всіх можливих заходах made in Ukraine, дуже багато клієнтів знають нас по ярмарку «Всі.Свої» і «Кураж Базар». Чомусь не спрацювало розміщення наших виробів у популярних шоу-румах Києва та інших великих міст. Тому вирішили відкрити власний у Києві, куди можна прийти на примірку.

Справу я відкрила на власні заощадження — сума не була захмарною, близько 5 тисяч доларів 

Спочатку вкладалася в хороші матеріали, швейне устаткування. Але чим далі, тим більше витрат: реклама, офіс, зарплатня, пакування, підтримка сайту, тому поки що всі зароблені гроші віддаємо на розвиток.
Штат зовсім невеликий — нас лише четверо. Не скажу, що мені важко бути керівником, але я дуже люблю ініціативність і інколи мені її не вистачає в співробітниках. Звичайно, обов'язки у всіх різні, але, буває, треба замінити когось і навчитися чомусь. Якось мені терміново довелося сісти за швейну машинку і зробити закріпку на бралеті. А дизайнер по телефону мені підказувала. Витратила десь хвилин 45 (професіонал впорався б за п'ять). Але я змогла!

Я, напевно, не скажу нічого особливо нового, але, головне, коли задумуєш свою справу, — це почати. Буквально вранці встати і зробити. Бути готовою до того, що доведеться дуже багато працювати, і, можливо, не все складеться з першого разу. Продумати, як іти до мети, хоча б у загальних рисах, де шукати клієнтів і що з ними робити далі. Не боятися питати, спілкуватися, знайомитися з потрібними людьми. Не боятися вчитися новому і кардинально новому. Не боятися щось змінити у житті і розуміти, що доведеться ой як багато працювати.
Дуже важливо, щоб тебе у такі моменти підтримували. Без своєї сім'ї я навряд чи чогось досягла б. Коли я власноруч розвозила перші замовлення Києвом, батьки сиділи з моїм піврічним сином. А без чоловіка взагалі нічого не змогла б: він підтримував, починаючи від практичних професійних порад щодо розрахунків собівартості і закінчуючи букетом квітів, коли щось виходило добре. А зараз він знаходить для мене найкрутіші фешн-курси і семінари.

Зі створенням Soko білизни у моїй шафі значно побільшало. Адже я ще й випробувачем підробляю

Ношу не все, що ми шиємо, є улюблені моделі — здебільшого це зручні топи на підкладці. Наш топ Sabrina практично не знімаю. Дуже люблю яскраві кольори, дуже. Але цю любов не завжди розділяють наші клієнтки, особливо взимку.
Ще дуже люблю брати участь у зніманні нових колекцій, у ярмарках, спілкуватися з клієнтами в шоу-румі. Не люблю, чесно, складати коробки, в які упаковуємо товари, а інколи доводиться робити і це. Ну і найулюбленіше заняття, звісно ж, читати відгуки задоволених клієнток. Це незрівнянне задоволення.

Рубрика: 

Новини партнерів

?