Як знімали неймовірний український фільм за романом Софії Андрухович «Фелікс Австрія». 
Впевнені, що наші україночки його читали і знають: роман став переможцем всеукраїнської премії «Книга року ВВС», отримав особливу відзнаку «Форму видавців» у Львові та премію «ЛітАкцент року» і вже перекладений шістьма мовами.

Закономірно, що цікавий літературний твір привернув увагу кінематографістів, і компанія FILM.UA Production вирішила за його мотивами зняти не просто фільм, а один із найбільш амбітних та колосальних проектів сучасного українського кіно. І це не пафосні слова: україночки переконалися в цьому особисто, занурившись у знімальний процес, який от-от завершився, – ділимося враженнями:)

Фільм порушує досі актуальні питання: кохання, ревнощі, дружба, турбота про близьких, самоідентифікація

Історія починається у 1868 році в Станіславові (нині Івано-Франківськ), коли місто було частиною Австро-Угорської імперії. Доктор Анґер втрачає в пожежі дружину, але вдається врятувати двох дівчат – рідну доньку Аделю і доньку хатніх робітників Стефанію. У момент розпачу доктор вирішує виховувати їх разом.

Минає 25 років. Дівчата виросли і так само нерозлучні, хоча Аделя тепер заміжня. Стефа ж веде господарство, втамовуючи свою пристрасть у кулінарії. Та вони досі не розуміють, хто вони одна одній: сестри та подруги, чи служниця та господиня. У калейдоскопі любові та ревнощів, подвійних смислів та таємниць ілюзія починає розвіюватися, а замість неї вималюється реальність…

Стефанію у фільмі грає Маріанна Янушевич, Аделю – Алеся Романова, а її чоловіка Петра – Роман Луцький. «Насамперед, цей фільм про стосунки. Про складний, химерний та дуже чуттєвий світ, у якому існують Стефанія, Аделя та її чоловік Петро, – ділиться своїми думками Маріанна. – Історія порушує досі актуальні для нас питання: кохання, ревнощі, дружба, турбота про близьких, особистісна незалежність та самоідентифікація. І я сподіваюся, що це буде прекрасний фільм, який побачать якомога більше глядачів». 

Цікаво, що виконавиці головних ролей Маріанна і Алеся під час фільму дуже здружилися і тепер близькі подруги в реальному житті.

У тизері переспівано вірш Франка «Човен», аранжування для якого написав відомий український співак The Maneken

Коротко кіноісторія викладена в тизері стрічки, який вже є на YouTube і на широких екранах в кінотеатрах України. У ньому неймовірно переспівано вірш Франка «Човен», аранжування для якого спеціально написав відомий український співак Євген Філатов (The Maneken), а вокалістка гурту «Один в каное» Ірина Швайдак записала вокальну партію.

«Музичний супровід став несподіванкою, але я одразу відчула, наскільки вдалим є вибір, – розповіла про свої враження Софія Андрухович. –. Чесно кажучи, я не сподівалась, що мені так сподобається. Ці кадри дуже приємно дивитись, вони ніжні і чуттєві. Сподобались кольори і делікатність. Тизер інтригує і багато обіцяє: протягом хвилини перед нами постає заманливе запрошення у світ особливих стосунків».

До речі, за перший місяць тизер подивилося більше мільйона користувачів соціальних мереж.

На підготовку до зйомок «Відданої» у команди пішло більше двох років

Окрім виконавців головних ролей у стрічці задіяно 34 актора та понад 500 акторів масових сцен. Наймолодшому акторові на момент зйомки було 57 днів, найдосвідченішій актрисі – 81 рік.

Загалом над «Відданою» працювала суперкоманда: продюсеркою фільму є Надія Зайончковська, сценарій писали спільно Аліна Семерякова і Софія Андрухович, режисерка – Христина Сиволап, оператор-постановник Олексій Ламах.

За словами Надії Зайончковської, команда витратила на підготовку проекту більше двох років: «Це був непростий і довгий шлях, довший ніж у звичайних проектах. Бо наш проект – незвичайний. Він потребував чимало часу, досліджень, постійних пошуків, а ще – суперпотужної команди, яка була спроможна прийти до того творчого рішення, яке ви сьогодні бачите».

«Сама історія дуже цікава і колоритна. До сьогодні про ту епоху взагалі не існувало українських фільмів такого вражаючого масштабу, й у цьому сенсі нам завжди хочеться бути першими. Першими, хто відкриє таку історію для українського глядача», – поділилася Вероніка Ясінська, директорка кінопрокатної компанії Вольга Україна, офіційного дистрибутора стрічки в Україні.

для зйомок «Відданої» майже на чотирьох гектарах землі відтворили справжнє австро-угорське містечко

Зйомки тривали протягом 30-ти днів. За цей період команда чотири рази змінювала знімальні локації: у Києві, в Чернівцях, Білій Церкві та кіноселищі Ніжиловичі під Києвом. Художники-постановники майже на чотирьох гектарах землі відтворили справжнє місто, Івано-Франківськ зразка XIX-XX сторіч, коли він звався Станіслав та був частиною Австро-Угорської імперії. Збудували десятки будинків, лавок, міські установи та центральну площу, а ще ринок з торговельними лотками, шкільне подвір’я, єврейський квартал. Віллу Сколиків – старовинний австрійський маєток, в якому мешкає родина головних героїв, збудували просто у павільйоні кіностудії FILM.UA. Саме в цих декораціях відбувались зйомки майже усіх інтер’єрних сцен фільму.

Задіяні у зйомках і відомі місця: урочисту сцену в театрі за участю 300 акторів масових сцен знімали у Чернівецькому музично-драматичному театрі імені Ольги Кобилянської, епізод дня народження Аделі Сколик відзняли у парковому комплексі Олександрія під Білою Церквою.

«Всі, абсолютно всі сцени у цьому проекті можна назвати складними і дуже цікавими, – зізнався художник-постановник фільму Олександр Батєнєв. – Починаючи від маєтку Ангер-Сколиків, його інтер'єру і закінчуючи екстер’єрами у Ніжиловичах. Підсвідомо я хотів створити такий собі акваріум для наших героїнь. Вони – дві чарівні екзотичні риби, які плавають у світі своїх відносин, вони в ньому плутаються, знаходяться, блукають, радіють, сумують. І, здається, ми такий світ створили».

У стрічці знялися прима балерина Катерина Кухар і три фіналістки «Міс Україна»

У фільмі задіяні відомі у своїх сферах професіонали. Спеціально для епізоду з танцівницею була запрошена прима балерина Катерина Кухар, для якої був поставлений танцювальний трюк за допомогою каскадерів, який Катерина повністю виконала сама, без дублерів.

В епізодичних ролях знялися Міс Україна-2018 Леоніла Гузь, Міс Україна International-2018 Богдана Тарасик та фіналістка конкурсу «Міс Україна-2018» Карина Олих.

Зіграли у стрічці й троє дітей-акторів. Десятирічних Стефу та Аделю зіграли Роксолана Пяташ та Каріна Мушта, а Фелікса – Ясін Фараджаллах. Для виконання трюків героя Фелікса – «гутаперчевого хлопчика» – були запрошені двоє дітей-дублерів: акробат Дар'я Забара і каскадер Дмитро Крезуб.

Також у зйомках взяли участь професійні музичні колективи, фокусник-ілюзіонист, циркова трупа, фахівці з роботи з ігровими тваринами, консультанти з історії, кулінарний консультант і фудстиліст. «У фільмі безліч сцен з їжею, головна героїня багато готує. В цій історії їжа не лише про втамування голоду, це – частина культури, ритуал, що допомагає будувати взаємини між людьми. І коли мені запропонували цей проект, погодилась, не вагаючись», – розповіла фудстиліст Олександра Гордєєва.

Багато костюмів створювалися вручну, як, наприклад, вишивка на сукні, а речі шукали на барахолках і в приватних колекціях

За створеними для фільму костюмами можна вивчати моду і вбрання наших прапрапрабабусь. Спеціально для стрічки пошито понад 150 костюмів і зібрано понад 300 образів XIX-XX століть, включно з повсякденними і святковими образами, формою жандармів, військових і медиків. Над усім цим працювала відома художниця з костюмів Леся Патока. «Багато речей створювалися вручну, як, наприклад, вишивка на сукні Аделі, – розповідає Леся. – Також ми співпрацювали з прекрасними ювелірами, які спеціально для проекту створили прикраси та головні убори. Квіти у волоссі Стефи виконані в техніці холодного фарфору, а прикраси Аделі – у техніці вітражу. Це дуже цікава та кропітка робота, і сподіваюся, глядач її оцінить».

Фантастичні образи та натхнення художниця шукала по барахолках та приватних колекціях не лише в Україні, а й за її межами. «Це кіно поглинуло мене повністю, і я йому віддаю 200 відсотків мого часу, – зізналась Леся. – Кожного разу я прокидалась з новою думкою: о, треба не забути покласти намисто для пані Зузи, о, ще можна взяти оці два капелюшки. Заради «Відданої» довелося відмовити багатьом артистам, навіть тим, з ким працюю роками. Не зняти безліч крутих кліпів. Але я не жалкую і знаю, що зробила правильний вибір».

у команди великі плани щодо презентації фільму на міжнародних заходах

Робочу версію стрічки знімальна команда представить вже на Одеському міжнародному кінофестивалі 12-20 липня. «Зараз ретельно готуємося до нагоди відзвітуватись у своїй роботі», – поділилася продюсерка Надія Зайончковська. Взагалі, у команди великі плани щодо презентації фільму на міжнародних заходах, зокрема, в Європі. Ми, україночки, щиро віримо в його успіх: це кіно достойне уваги, і ми з нетерпінням чекатимемо прем’єру – вона запланована на початок 2020 року.

Фото надані компанією «Вольга Україна», постер до кінострічки Світлани Дорошевої.

Рубрика: 

Новини партнерів

?