Що і як їсти тим, хто вирішив очистити душу і тіло.
Передусім, звичайно, душу – бо саме це є головною місією Великого посту, який починається сьогодні, 11 березня: позбутися поганих думок, надмірностей, залежностей, зосередитися на духовному, а не фізичному. І обмеження в раціоні – лише допоміжний засіб у цьому: щоб, скажімо, дорогою з роботи бігти за смаколиками не для себе, а для діток з дитбудинку чи для самотніх стареньких (до речі, як їм допомогти написали тут).

Знаємо точно, що наші україночки все це розуміють, не розглядають піст, як дієту, і їм не потрібно роз"яснювати його релігійне і просто людяне підгрунтя. Але для тих, хто як і ми, все це знає-розуміє, але ще не постив і збирається це робити, зібрали «правила харчування» у Великий піст. Окрім загальновідомого: про те, що до 28 квітня – наступні 48 днів – не можна їсти м'ясо, рибу, всі молочні продукти, яйця, алкоголь, булочки, кондитерські солодощі.

Є три дні суворого посту, коли навіть пісної їжі не можна вживати, тобто повне голодування: це сьогодні – у перший день посту, у найближчий четвер 14 березня і у Страсну п’ятницю 26 квітня. У другий день посту – вівторок, 12 березня – дозволяється хліб і вода.

 

 

Далі протягом посту є певний режим харчування. 

Понеділки, середи, п’ятниці – сухоїдіння: сира їжа без олії. Це:
- овочі (свіжі, солоні, квашені);
- салати, заправляти можна «соусом» з лимонного соку, змішаного (на вибір) з соєвим соусом, медом, гірчицею, томатною пастою, або яблучним оцтом чи оцтом-бальзамік;
- фрукти, сухофрукти, горіхи, насіння соняшника;
- хліб (український, зерновий, прісний лаваш, кріспи).

Вівторки і четверги – гаряча їжа без олії. Це, окрім переліку вище:
- пісні супи, супи-пюре;
- каші на воді: вівсяна, гречана, рисова, пшенична, кукурудзяна, перлова;
- рисова лапша та бобові (квасоля, біб, чечевиця, кукурудза);
- запечені овочі.

Суботи-неділі – гаряча їжа з рослинною олією, а в неділю можна ще й трошки вина. Це всі перелічені вище продукти, а також тушковані овочі, овочеві рагу, запіканки.
З напоїв та солодощів протягом посту можна мед, варення, узвар, сік, кисіль, морс, соєве чи кокосове молоко.

Поститися не варто, якщо є важкі хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, діабет чи після хірургічного втручання. Строгий піст не рекомендують вагітним і мамам, які годують грудьми, діткам і літнім людям, подорожуючим чи тим, хто важко фізично працює.

Не впевнені, що витримаємо строгий піст, але однозначно спробуємо обмежитися у їжі. Щоб думки світлішали, а на сердці легшало.

Рубрика: 

Новини партнерів