Кого відбив, любив, просував і викупляв Тарас Шевченко

Щорічно, в березні, ми говоримо про Тараса Шевченка як про генія, зовсім забуваючи, що він був людиною з усіма слабкостями. Наприклад, любив гарно одягатися та мав у гардеробі єнотову шубу, був частим гостем у трактирах та обожнював елітний ром, а ще Шевченко, як кожен нормальний чоловік, кохав. Про головних жінок у житті Кобзаря розповідає наша авторка Марія Хоменко.

Картина Тараса Шевченка: автопортрет в Орській фортеці (1847 р.)

оголений портрет художник підписав прізвищем Чевченко

Обраниці Тараса Шевченка були ну дуууже різними: від закріпачених селянок до поважних княжних, від молодих служанок до заміжніх, старших за митця, жінок. А тепер про всіх по черзі:)

Юнацьке кохання й перший поцілунок завжди є незабутніми, у Шевченка ж перші почуття були з присмаком сліз, звісно, у прямому сенсі цього слова. 15-річний Тарас, переживаючи підліткову кризу, розплакався в полі, випасаючи ягнят, та його сльози поцілунком припинила така ж кріпачка та пастушка Оксана Коваленко.
Матері Тараса й Оксани, бачили взаємну симпатію між дітьми й планували, що колись вони одружаться. Та Шевченко мав їхати з паном Енгельгардтом до Відня, а через 14 років, коли Тарас повернувся до рідного села, його перше кохання вже виховувало двох донечок, але й у письменника в той час уже були інші інтереси.

Наступним досить раннім захопленням була Амалія Клоберг — 15-річна натурниця, яку Тарас Шевченко відбив у свого вчителя. Її оголений портрет художник підписав прізвищем Чевченко, кажуть, що саме так його вимовляла німкеня Амалія. Картини картинами, та ні в що серйозне стосунки не переросли. 

Далі була княжна Варвара Рєпніна, проте це вона була закохана в Шевченка, а він, хоч і ставився до жінки з повагою, але взаємністю не відповідав. Спілкування між поетом та княжною радше нагадувало щиру дружбу та пошану, а не пристрасть, якою так хотілося Варварі. До речі, жінка ревнувала Шевченка до Ганни Закревської, як виявилося, небезпідставно, але про це трохи згодом.
Зрештою Варвара обрала собі роль янгола-охоронця для Шевченка: наприклад, після смерті Кобзаря вона із своїх заощаджень виділила кошти на пам'ятник для вшанування митця.

Картина Тараса Шевченка «В гаремі» (1843 р.)

Шевченко почав подумувати над створенням сім'ї, що до цього моменту було йому непритаманно

А тепер і про Ганну Закревську — заборонене кохання Кобзаря. Шевченко малював портрети родини полковника Закревського та закохався в його дружину — 21-річну Ганну, з якою він до цього вже бачився на балу. Тарас називав жінку Ганною Вродливою та не поспішав закінчувати роботу з картинами, щоб довше побути поруч із нею. Кажуть, що саме після цієї закоханості Шевченко почав подумувати над створенням сім'ї, що до цього моменту було йому непритаманно.

Наступною обраницею стала донька попа – Феодосія Кошиць. Шевченко був серйозно налаштований та прийшов свататись, але отримав відмову від батьків молодиці, бо був їм не до вподоби. Попівна Феодосія не могла суперечити батькам та згодом збожеволіла й померла.

Було в письменника й досить дивне захоплення: 16-річна актриса Катерина Піунова (Тарасові на той момент було, на секундочку, 44(!) роки.) Шевченко робив усе задля театральної кар'єри обраниці, а згодом запропонував створити сім'ю, але Піунова, не оцінивши старань чоловіка та ще й злякавшись різниці у віці, втекла від нього з молодим 25-річним актором театральної трупи.

 Картина Тараса Шевченка за поемою О.С. Пушкіна "Полтава" (1840 р.)

Шевченко мав стільки коханих жінок, проте так і не одружився

Лукерія Полусмак – останнє кохання й розчарування Тараса. Вона була наймичкою друзів Шевченка, й на його прохання отримала волю. Кобзар найняв їй репетитора та задаровував дорогими подарунками, добиваючись прихильності, потім пропонував заміж – і Лукерія погодилася, але що ж тоді не склалося? Дослідники називають кілька версій: від зради з тим самим репетитором до відмови переїхати з Петербурга в Україну.

Ось як буває: мав стільки коханих жінок, проте так і не одружився. Життя Тараса Шевченка було цікавішим, ніж ми звикли думати.

Рубрика: 

Новини партнерів