Катя Стретович придумала щоденники, з якими збуваються всі плани.
Ну може не всі, але ті, що в ці щоденники записані, – точно. Бо це не нудні класичні записники з погодинними аркушами та принципами тайм-менеджменту для бізнес-леді чи кар'єристок. Це планери для звичайних жінок, зі щоденними турботами, буденними справами, дівчачими «слабкостями». В SunDays Planner можна запланувати покупки, подорожі та вечірки, фільми для перегляду та книжки для читання, плани на рік, 5 і на 10 років. У ньому є трекер звичок і навіть випитої води, різні кишеньки для зберігання, веселі наліпки-нагадування, розмальовки і все, що перетворює прісне планування на захоплюючу гру.

Ні, Катя не поліграфіст, не коуч з раціонального використання часу. Вона взагалі юрист. Пішла стопами батьків – магістр права Києво-Могилянської академії, довго працювала за спеціальністю у великих компаніях. Три роки тому просто звільнилася – в нікуди. Прагнула свободи і займатися тим, до чого лежить душа. Але чим саме, уявлення не мала. Від чого «фанатіла», то це від канцелярії: завжди любила різні записнички, стікери. Якось натрапила в інтернеті на американські планери, захотілося собі такий, а заодно постачати в Україну. Однак таке «задоволення» виявилося недешевим, тому Катя вирішила зробити цікавий щоденник сама. З цього все й почалось.

 

Якби почали думати, то й досі не зробили б нічого

Ми з подругою склалися власними грошима і випустили перший тираж – 75 штук. За двадцять днів грудня все продали і випустили ще 30, потім ще 100 примірників і так далі.
Самий перший щоденник розроблявся 4 місяці, моя тоді ще партнер працювала над дизайном, а я продумувала наповнення. Наступні макети робилися вже швидше. Останні планери і блокнот створювала вже сама. Загалом за три роки існування ми випустили чотири види дизайну планерів, зараз є два: недатований англійською та датований українською.

У нас не було стратегії і бачення. Ми просто робили те, що нам дуже подобалося. Саме тому, напевно, все й відбувалося швидко, подумати не встигали. Якби почали думати, то й досі не зробили б нічого. Тоді для нас головне було встигнути до Нового року, бо планери продаються найбільше в грудні

Першим покупцем була моя подруга Настя, вона повірила в мою ідею і замовила щоденник, коли він був ще на стадії розробки. І я, і мої друзі користуються нашими планерами. А я досі купую планери своїх конкурентів, щоб їх підтримати, вважаю це важливим. Гортаю їх, розглядаю, надихаюсь. Я канцелярський фетишист.

Зараз у нас етап «криза трьох років». Є команда і є досвід, щоб з цієї кризи вибратись. Характерно, що зазвичай власники бізнесу воліють приховати, що криза існує. Але коли ти можеш прийняти власну неідеальність, тоді з'являються можливості для подальшого розвитку. Я постійно вчуся і відкрита до нового, тому ідей безліч. Саме цікаве лише починається.

 

Просто намагатися щось вкласти собі в голову не вийде, треба хотіти знайти відповіді на свої питання

Вести бізнес вчуся досі, є багато нюансів. Головне, знайти мотивацію для команди, бо мотивація – це дуже рідко гроші. Ще потрібно любити кожного клієнта. І відразу розбиратися з фінансами, не відкладати в довгу шухляду.
Я рік займалася з бізнес-коучем, вчилася просуванню у фейсбук, інстаграм та ютюб (останнього ще не опанувала). Пройшла тренінг з систематизації бізнесу, навіть перемогла у бізнес-кемпі Made in Ukraine, вивчаю мистецтво продажів… Насправді вчитися потрібно, коли виникає потреба. Просто намагатися щось вкласти собі в голову не вийде, треба хотіти знайти відповіді на свої питання.

Різні бізнес-коучі кажуть, що стартап для ефективного розвитку має бути «голодним», тобто без фінансових вливань, розраховуючи тільки на себе. Це правда: перш ніж вкидати купу грошей у справу, потрібно якнайглибше в ній розібратися. І коли ти «голодний», будеш швидше крутитися і більше робити, бо тобі нічого втрачати.

Три роки тому, коли ми починали, то були єдині на ринку України. Зараз є два десятки інших українських планерів – тих, що я знаю. Якби ця справа була не рентабельною, вони, мабуть, не з'являлися б. SunDays Planner – поки мій єдиний бізнес, справа, з якої я живу і яку дуже люблю.

Щоденниками не користуються, якщо вони прісні – вони просто набридають. Наші щоденники яскраві, кожен місяць має інший дизайн. Окрім того, вони мають купу корисних додатків. Так приємно бачити, коли на виставках, гортаючи планер, покупці знаходять щось особливе для себе: хтось наліпки, хтось списки для планування подорожей. Але найчастіше чуємо, що в наших щоденниках є все, а тоді і планувати і виконувати заплановане легше. Люди часто намагаються робити безліч справ одночасно або робити якісь дрібниці так і не дійшовши до основної справи. Головне, це правильно розставити пріоритети і кожного дня робити хоча б один крок до своєї мети. Або до однієї з них.

 

Ми ж не стаємо ціннішими від невтілених ідей. Наша цінність – у досвіді

Якби почати все знову, то я, напевно, інакше ставилася до партнерства і до підбору персоналу. У мене був чудовий партнер і зараз чудова команда, але я робила багато помилок і тепер аналізую висновки із великим задоволенням.

Усім початківцям я, передусім, раджу не боятися починати і не розмірковувати довго над запуском свого продукту. Час минає, і ми стаємо розумнішими і досвідченішими завдяки своїм вчинкам або просто старішими, тут вибір за вами. Краще зробити MVP – minimum viable product (мінімально життєздатний продукт), продати, зібрати відгуки, випустити наступний і розвиватися далі. Ми ж не стаємо ціннішими від невтілених ідей. Наша цінність – у досвіді. Проекти, які не вдалися, в яких ти робиш висновки зі своїх поразок, навіть цінніші за ті, в яких тобі пощастило, але ти не розумієш причину успіху. Також на певному етапі потрібно обов’язково братися до стратегічного планування на довгостроковий період і дотримуватися цього плану.

Хочу, щоб через 5 років моя справа жила своїм самостійним життям і набула міжнародного масштабу. Мої планери – це не просто прикольний кольоровий блокнот. Їхня цінність у натхненні і мотивації, у підтримці жінки, підтримці її бажання бути тим, ким вона щаслива бути. Не всім хочеться бути підприємцями, багато щасливі присвятити себе сім'ї, а хтось щасливий бути службовцем, любить свою роботу і колектив. У кожної жінки своє уявлення про щастя. Я хочу, щоб мої планери стали його частиною.

 

Рубрика: 

Новини партнерів

?