Принципи виживання в мегаполісі в часи респіраторних захворювань.
Склали їх для україночок у «Мікроб і я» – це онлайн-платформа про різні наукові дослідження у сфері здоров'я, яку заснувала читачка україночок – кандидат біологічних наук Олена Лівінська. Вона добре знається на тих мікробах: звідки береться ця зараза, чого вона до нас чіпляється, як уникнути застуди і що робити, коли починаєм захворівати.

Отож, так звана застуда може “прийти” в двох випадках – “зовні” і “зсередини”.

Зараза “зовні”. Джерелом є будь-який чхаючий, кашляючий і дихаючий хворий індивід, а також поверхні, з якими він контактує. Саме ці поверхні часто є вирішальними, бо частіше ми захворюємо не тоді, коли на нас хтось кашлянув, а тоді, коли той, хто кашлянувши собі в жменю, торкнувся до поручня, а потім за цей поручень взялися ми, а потім потерли собі носа. Такі ланцюжки можуть бути дуже хитромудрими, але найчастіше вони включають такі ланки, як руки, поручні, дверні ручки, наші мобільні телефони, гаманці, кнопки ліфтів та домофонів, клавіатуру, окуляри, бороди та наші дівочі кучері. Ну і, звичайно, потенційно небезпечним є будь-який закритий простір із кашляючими та чхаючими – громадський транспорт, робочий опен-спейс, зонами особливо підвищеного ризику є аптеки та лікарні.

Зараза "зсередини”. Наші власні мікроорганізми, які в нормі живуть-поживають на наших слизових оболонках горла та носа, але за певних обставин (переохолодження/стрес/недосипання тощо) можуть стрімко розмножуватися та порушувати стан перемир’я.
Одразу треба підкреслити, що зараза “зовні” є більш небезпечною за заразу “зсередини”, бо мікроорганізми, що раніше “стали на хибний шлях”, вже встигли селекціонувалися, здобувши букет факторів патогенності і часто – антибіотикорезистентності. Це як в лабораторних дослідженнях, коли штам якоїсь зарази, що вже почав втрачати свої патогенні властивості від нудного життя в пробірці, проганяють через групу морських свинок і він, почувши свіже м’ясо, знову, як спортсмен, у формі.

Ілюстрація нижче – не є пропагандою лікування винцем:) Це лише жартівлива ілюстрація для підняття настрою.

щоденна гігієна носа позбавить нас від «зоопарку» мікробів, щоб вони не встигли здійснити інтервенцію в наш безцінний організм

А тепер головне – які засоби і звички дозволять нам не стати жертвами жодної з цих зарАз.

За можливості уникаємо тих самих чхаючих та кашляючих: просто обійти, перенести зустріч, пересісти за інший столик, попросити колегу попрацювати/поспати вдома – іноді хвилина «некоректності» рятують весь тиждень від нежитю.

Плануємо своє пересування містом не в час-пік.

Найбезпечніший час для походу в аптеку чи супермаркет – ранок. Хто стояв у довгій черзі «температурних страждущих» за колдфлю в якомусь віталюксі о сьомій вечора, той зрозуміє.

Беремо за правило не торкатися зайвий раз обличчя та волосся, перебуваючи поза домом; до речі тим, в кого проблеми зі шкірою обличчя, це також буде в нагоді.

Після повернення з вулиці до миття рук і обличчя варто додати… миття носа. Адже саме в його порожнині збирається все те, чим доводилося весь день дихати. Його щоденна гігієна позбавить нас від того зоопарку мікробів, щоб вони не встигли здійснити інтервенцію в наш безцінний організм та зіпсувати плани на вихідні. Також варто пам'ятати, що додаткових гігієнічних процедур потребують чуприна, оправа окулярів та борода коханого – їх часто звикли торкатися, але не часто мити, тому мікробів та вірусів там ого-го.

Якнайчастіше протираємо телефон. Ми використовуємо його скрізь: в транпорті, на кухні, в ліжку, туалеті. Є маса публікацій на цю тему, зокрема, що телефони медперсоналу – це розсадник внутрішньолікарняної інфекції, а також джерело зарази, яка спричиняє вугрі на обличчі тощо. Зараз на амазоні пропонують готові рішення на кшталт домашнього стерилізатора для мобільного телефону. Ми не є прихильниками педантичної гонитви за стерильністю та використанням дезінфектантів, але саме в цьому єдиному випадку схиляємося до двох маленьких пшиків ізопропіловим спиртом.

Якщо спалахнула епідемія грипу, а у вас весілля, вручення «Оскара» чи участь в олімпійських іграх, і треба терміново подолати шлях з пункту А в пункт Б, то незле скористатися старими добрими лабораторними масками (але купуйте запаковані чи стежте, щоб добрий аптекар не подав її вам тією ж рукою, якою щойно гроші брав у застудженого покупця) чи убером замість громадського транспорту.

 

захворіли – сидіть вдома, Дбайте про ближніх і не псуйте їм плани на вихідні

Із заразою “зовні” розібралися, а що робити із своїми рідними бактеріями, щоб ті не стали буквально поперек горла?

Банально, але дієво – повноцінний сон і уникнення зайвого стресу. І якщо у вас попереду ті ж самі весілля-Оскар-ігри, то нічну гульку та сварку із сусідами ліпше перенести на наступний тиждень.

Банально, але логічно – уникайте переохолодження. Так, лише ті, хто доносить шапку і рукавиці до кінця весняних морозів, будуть щасливими володарями вільного від шмарклів носа і використаних квитків на Сухішвілі.

Якщо застуда все ж починає хапати, то до завтрашнього ранку здатні врятувати повноцінний сон у вовняних шкарпетках і вовняному шалику, часте полоскання горла теплою водою з содою (цей розчин просто допомагає виділенню слизу, який буквально змиває біоплівку оскаженілих маленьких поганців із слизової).

На кілька днів варто виключити з раціону продукти, що містять у великій кількості цукор, адже це легкодоступний субстрат для бактерій на вашій горлянці – цим ви їх лише підживите. Це стосується цукерок, тістечкок, чаю з цукром і… всіх варень. Звучить дивно, але старе добре малинове варення для горла – ліки такі собі; також слід обмежити вживання продуктів, що схильні утворювати наліт, – макаронні та мучні вироби, молочні продукти тощо.

І на останок: захворіли – сидіть вдома, дбайте про ближніх і не псуйте їм плани на вихідні:) Здоров’я всім!

Новини партнерів

?