Хата Франка і гражда Парджанова, водоспади, скити, дідова аптека і ще чотири маршрути Прикарпаття, де можна відпочити без туристичної навали. 
Зібрала їх для україночок наша автор Наталія Храбатин, корінна франківчанка і дослідниця місцевих історій. Прикарпаття, щиро ділиться вона, багате маловідомими, але від того не менш цікавими місцями для відпочинку чи просто відвідин. І точно сподобаються тим, хто стомився і від міської метушні, і від турецько-єгипецького all inclusive.

Маршрут: Криворівня, серце Карпат.
Це селище на Верховинщині ще не дуже облюбоване туроператорами. Тому ціни на харчування та проживання тут не високі, а екскурсію може провести чи не кожен місцевий житель. А подивитися є на що! Не тільки чудова карпатська природа вабить туристів, але й численні пам’ятки історії. Криворівню ще називають «Українськими Афінами», бо саме тут в кінці ХІХ – на початку ХХ сторіч збиралася українська інтелігенція, відпочивали Іван Франко, Володимир Гнатюк, Михайло Грушевський, Андрей Шептицький, Іван Труш, а Михайло Коцюбинський так зачарувався гуцульським життям, що саме в Криворівні написав «Тіні забутих предків».
Перше, що варто відвідати – це музей «Хата-Гражда», найсправжнісіньку гуцульську хату, згадки про яку сягають 1858 року. Саме цю гражду бачимо у фільмі Сергія Параджанова «Тіні забутих предків», адже фільм знімався теж у Криворівні.
Варто відвідати Церкву Різдва Пресвятої Богородиці, збудовану 1719 року. Цей благодатний храм не зачинявся навіть у радянський період. Інтер’єр церкви, виконаний в гуцульському стилі, надовго приверне вашу увагу. 
Багато місць у Криворівні пов’язано з перебуванням там Івана Франка: камінь, на якому любив сидіти письменник, Франкові криниця та скеля. Збереглася хата, де квартирував Каменяр, тут зараз відкрито музей Івана Франка.
А ще не можна оминути «Дідової аптеки» – справжній музей народної гуцульської медицини. Тут не тільки можна побачити цілющі трави, плоди , коріння, настоянки, якими віддавна лікувалися гуцули, але й продегустувати і придбати високогірні екологічно чисті чаї та настоянки. А ціни у Криворівні, щоб знали, найнижчі в регіоні! Так і кортить спробувати настоянки «Поцілунок Дзвінки», «Довголіття ворона», «Для газдині», «Кохання гуцулки», «Соколине око», «Сон вівчаря», «Опришківські скарби», «Довбушева сила», «Золото Чорногори» та ін., чаї оздоровчі, вітамінні, для схуднення, протизастудні, всі – за оригінальними рецептами знахаря Івана Плитчука, більше відомого як «дідо Йванчик».
Хто хоч раз побуває в Криворівні, ніколи не забуде цю перлину Карпат, яка назавжди залишиться у серці радісно-щемливим спогадом.

 

Маршрут: Водоспади.
Вода очищає, дарує здоров’я та бадьорість, змиває гнітючі думки. Тож якщо хтось засумував, саме час відвідати карпатські водоспади.
Наприклад, Гук, один із найкрасивіших водоспадів Карпат. Знаходиться в с.Татарів Надвірнянського району, добратися до нього легко. Підхід обгороджений дерев’яними поручнями, облаштована оглядова площадка. Вода падає з висоти 15 метрів. Цікаво, що це молодий водоспад, який виник в післявоєнні роки в результаті повені. Водоспад Гук входить до багатьох туристичних пішохідних маршрутів.
Незабутнє враження справляють Дзембронські водоспади, які знаходяться на Чорногорському масиві. Це каскад з 15-20 водоспадів, загальна висота падіння води сягає 100 метрів. Знаходиться це чудо природи на південному заході с. Дземброня на Верховинщині. Але добратися до водоспадів не дуже легко, адже вони розмістилися на висоті 1400-1700 метрів над рівнем моря.
У Богородчанському районі, біля с. Манява в гірському масиві Горган розташований один із найбільших українських водоспадів – Манявський, гідрологічна пам’ятка природи України. Добратися до нього не важко, частину шляху можна подолати навіть на автомобілі. Вода спадає з висоти 20 метрів. Біля підніжжя водоспаду утворюється озерце, у якому тільки в спекотну погоду можна купатися, бо вода дуже холодна. Цей водоспад не обділений увагою туристів, тому що знаходиться поблизу монастиря ХVІІ століття Скиту Манявського – українського Афону.
Найбільш популярними серед туристів є Сріблясті водоспади у с. Шешори Косівського району, водоспад Пробій у м. Яремче, а, загалом, на Івано-Франківщині нараховується 27 водоспадів.

 

Маршрут: на трамвайчику чи на плотику
Карпатський трамвайчик – це невеличкий туристичний поїзд-паровоз та два вагони, які вузькоколійкою мандрують Карпатами. Туристи вирушають з с. Вигода Долинського району по маршруту вздовж річки Мізунька до джерела лікувальної води «Горянка», висячого болота Ширковець, каскаду Мізуньського водоспаду. Загалом подорож триває 4 години і трамвайчик долає 13 км.
А кому більше до душі водні переправи, може здійснити мандрівку Дністровським каньйоном. В с. Раковець Городенківського району почав функціонувати перший річковий порт. Туристи можуть здійснити круїз на кораблику «Юрій». Корабель є унікальним проектом, розрахованим для мілководдя. Маршрут пролягає вверх по течії Дністра до Раковецького замку, водоспаду Дівочі Сльози та каскадного водоспаду у Возилові.
Для любителів екстремального відпочинку організовується сплав по Дністру на плотах.

 

Маршрут: Прикарпатські «Мальдіви»
Хто не мріє побувати на Мальдівах? Чиста блакить води, величезні пляжі з дрібнесеньким білим піском, пальми… Але – дорого, не всі можуть дозволити омріяну поїздку. А ось мешканцям с. Стрільче на Городенківщині поталанило – на місці виробленого кар’єру утворилося озеро з теплою та чистою, аж бірюзовою водою. Бажаючих відпочити більшає з кожним днем. Проводяться роботи з облаштування відпочинкової зони – скоро Україна отримає новий популярний курорт. І ніхто би не знав про цей райський куточок, якби не повідомлення та фотографії у соцмережах!

Фото Наталія Храбатин, franyk.city, а  також з відкритих джерел

Новини партнерів

?