Харків’янка Дінара Касько придумала 3D-десерти і стала відомою у світі. 
Причому і серед професійних кухарів, і серед ласунів – від Америки до Азії. І перші, і другі визнають, що ця тендітна українка зробила справжню революцію в кондитерстві. Її Origami Cake повністю відтворює складну тривимірну фігуру, наче справді складену за японською технікою, але не з паперу, а тіста. Її Geometrical kinetic tart – геометричний тарт – дивує лініями: як таке можна зліпити зі звичайних коржів. Нещодавно Дінара створила 3D-торт для урочистої церемонії кращих шефів світу в знаменитому музеї Metropolitan, розробила проекти для культових брендів Manolo Blahnik і Land Rover і єдина з українських кондитерів удостоїлася інтерв’ю українському Vogue.

свій перший 3D-торт створила, просто експериментуючи вдома на кухні

Свої шедеври – а ці складні і смачні конструкції інакше не назвеш – Дінара викладає на власному YouTube-каналі, де вже тисячі підписників, серед яких багато некондитерів, а просто поціновувачів красивого: кожне відео процесу приготування чи то цукерок з лимонним марципаном, чи то вишневого кейку – наче заспокійлива медитація. Цьогоріч Дінара підписала контракти із кондитерськими п’яти країн, де продаватимуться її тістечка і, окрім власної студії, де вона вже дає майстер-класи з випічки, планує відкрити кондитерську під своїм іменем.

Такий послужний список досягнень справляє враження, що вона займається тортами багато-багато років, як професійний кондитер. Але Дінара не має класичної кондитерської освіти і прийшла у цю справу лише шість років тому з… архітектури. Закінчила університет за спеціальністю «дизайн архітектурного середовища», вісім років працювала за фахом, суміщаючи з роботою фотографа. І весь час малювала у комп’ютері різні картинки – для себе. Коли з'явилася власна оселя і кухня, почала вчитися готувати і дуже захопилася саме випічкою. Настільки, що почала відвідувати різні спеціалізовані курси, потім завела інстаграм-сторінку, де викладала свої кондитерські вироби, а через неповних два роки звільнилася з основної роботи, щоб присвятити себе виключно тортам і тістечкам. Тоді й створила свій перший 3D-торт – просто експериментуючи вдома на кухні.

Всі форми розробляю сама – моделюю їх на комп’ютері, як звичайний малюнок у 3D-програмі

Я не маю кондитерської освіти, але я закінчила понад два десятки курсів, майстер-класів у різних країнах, де викладали справжні майстри своєї справи. Вони зовсім не дешеві: коли я починала, один триденний курс коштував 300-500 доларів, а зараз вартість сягає 1500 євро. Але вони того варті. Чоловік завжди казав: знання ніколи не бувають зайвими, і вони – не рюкзак, за плечима носити не треба. Не скажу, що всі мене підтримували так само, як чоловік. Батьки дуже хвилювалися, що я замість архітектури так багато часу приділяю кондитерству і часто відлучаюся у поїздки. Вони пов'язували мене з архітектурою, та й я сама колись планувала стажуватися за кордоном саме за цією спеціальністю. Але моє життя захопили десерти, і, хтозна, можливо з часом я знову зміню заняття.

Особливість моїх десертів – саме у формі. За рецептурою – це традиційні мусові торти, але оформлені у незвичну об'ємну форму – те, що називають 3D. Всі форми я розробляю сама – моделюю їх на комп’ютері, як звичайний малюнок у 3D-програмі. Потім друкую на 3D-принтері – маю власний. І вже потім випробовую цю форму на торті. Взагалі такі форми з'явилися суто як експеримент. Два роки тому готувалася публікація в іспанському журналі SoGood про кондитерську справу, мені хотілося показати щось нове. Я створила торт в незвичній формі Cloud. Навіть не думала, що він викличе ажіотаж і стільки питань, як таке спекти і де взяти таку форму. Так я почала їх моделювати і згодом продавати. Зараз загалом створила близько двадцяти форм, продаються вісім і ще шість з силікону запускаємо в масове виробництво. До кожної форми, до речі, додаватиметься рецепт. Звісно, є багато ідей – на принтері я можу надрукувати будь-що, але не все потім можна зробити їстивним.

Якщо порахувати, то у мене зібралося близько півсотні рецептів тортів. Є й свої улюблені техніки, але мені цікаво шукати нові смаки, і часто ідеальний результат виходить не з першого і навіть не з п’ятого разу.

Відчуття задоволення від того, чим займаєшся, – найкраще мірило

Моя гордість – це згадана вище форма Cloud, напопулярніша зараз на ринку. Саме вона принесла мені відомість, її використовують і професійні кондитери. Цю форму для тортів можна купити у будь-якій країні – вона продається на Silikomart. Хоча, в цілому, я не маю улюблених форм – мені подобається все, що я роблю.

Для мене це не бізнес, а хобі. Я не веду таблицю витрат і доходів, і не можу точно сказати чи вийшла в нуль – сподіваюся, що вийшла. Можу сказати, що це дуже витратний бізнес і за часом, і за грошима. За моїми власними спостереженнями, жінкам важче вести свою справу, бо вони ще займаються домом, дітьми, відповідають за атмосферу в сім'ї. Я маю маленьку дитину і, зрозуміло, хочу проводити з нею більше часу. У мене завжди дилема: кому приділити зараз час – сім'ї чи справам. На жаль, працювати більше, ніж хотілося б, не можу – сім'я все ж у пріоритеті, але мене такий розподіл влаштовує.

Не знаю, чи щось би змінила, якби довелося починати все спочатку. Все йде так, як має йти: крок за кроком, поступово. Хоча, можливо, я могла б відкрити власну студію значно раніше – довго не могла наважитися.

Робіть лише те, що вам подобається. Тоді всі процеси відбуваються швидше, цікавіше, легше, не відчуваєш ні втоми, ні напруги. Ще важливо складати собі графік роботи так, щоб було комфортно – без надриву. Навіть якщо працюєш наднормово, маєш чітко знати – для чого, це зігріває додає сил. Відчуття задоволення – найкраще мірило.

Рубрика: 

Новини партнерів

?