Спізнилися на реєстрацію, скасували чи перенесли рейс, не вистачило місця в літаку (і таке буває) – дізналися, що робити і літати у безвіз спокійно. 
Ми ж вистояли такі шалені черги за біометричним паспортом саме для того? Тоді читайте уважно, запам'ятовуйте свої права і вже бронюйте квитки на літні канікули (скільки там до них лишилося:) або просто так – подорожувати ж можна будь-коли. Сподіваємося, вас чекатимуть лише приємні пригоди, і ви ніколи не станете тим кожним третім мандрівником, який бодай раз потрапляє у якусь халепу з перельотом. Але про всяк випадок інформуємо.

Якщо запізнюєтеся на реєстрацію
Ну, можливо, забули про модну зараз онлайн-реєстрацію (ця послуга є майже у всіх авіакомпаній), опинилися в глухому куті без інтернету, переплутали термінал, застрягли в пробці, на нараді, на побаченні (ооо, це святе). Тоді пам'ятайте: реєстрація зазвичай завершується за 40 хвилин до вильоту. Якщо ви прибули рівно за 50, але попереду черга, чи за 39 і перед вами пусто, біжіть на спеціальну стійку для реєстрації таких от… не пунктуальних пасажирів. Вона здебільшого поряд з виходом на контроль безпеки. І майте на увазі: у деяких аеропортах ця послуга платна.

 

Якщо спізнилися на посадку
Навіть з нашим сумлінним редактором таке одного разу сталося – у тверезому розумі й при пам”яті вона просто засиділася з деким за кавою. А ще знаємо випадок, коли, вибачайте, у людини скрутив живіт – вона фізично не могла вийти вчасно з убиральні. Раптом щось схоже, знайте: щойно чарівний голос повідомив по гучномовцю «Посадку завершено» (це пишуть і на табло), у літак можна потрапити тільки після особистого дозволу представника авіакомпанії. Якщо він чудом досі стоїть біля вашого гейту, а саме повітряне судно ще не від'їхало на злітну смугу, шанс сісти на своє 13F у вас є. Але вірогідність відмови теж висока: будь-яка затримка літака – це штрафи авіакомпанії, втрата черги на виліт, очікування нового «вікна» на злітній смузі.

 

Якщо взагалі спізнилися на літак
Знову ж таки, пробка чи не менш несподіваний форс-мажор – причини знаємо різні. А вихід один: відразу звертайтеся до авіакомпанії.
Найбільше поталанить власникам квитків бізнес-класу: їх часто пересаджують на наступний рейс без доплат.
Не надто везучі пасажири економ-класу чи лоукостів: для них з не менш люб'язною посмішкою знайдуть інший рейс, але за часткову або повну доплату – все залежить від авіакомпанії і умов квитка.

якщо ви купили квиток туди-назад і не вилетіли туди, то деякі перевізники анулюють ваш квиток назад. Про це пишуть дрібними літерами у самому низу квитка. Читайте уважно.

 

Якщо взагалі не можете летіти
Загрипували, передумали, переплутали дати (так-так, історія знає і такі випадки). Тоді просто втрачаєте і квиток, і гроші. Його вартість компенсують лише у двох випадках: смерть (не приведи Боже) пасажира чи члена сім'ї і невиконання авіакомпанією зобов”язань. Наприклад, вона перенесла чи скасувала рейс, затримала виліт на понад 3 години, скасувала посадку у пункті вашого призначення, змінила клас обслуговування (ви купили бізнес, а вас посадили в економ) чи клас судна (вам продали Боїнг-747, а подали АН-12).

 

Якщо спізнилися на пересадку
Раптом полетите взимку, скажімо, на Шрі-Ланку через Доху (це столиця маленького заможного Катару). Як ми колись. Добре пам'ятаємо, як, висолопивши язик, бігли через транзитну зону – до наступного вильоту залишалося 20 хвилин. Встигли. Але для зворотної дороги проштудіювали авіаправила.
Якщо транзитний переліт здійснює одна авіакомпанія – вона й відповідає за ваше спізнення на стикувальний рейс, а значить, має забезпечити вам безкоштовну посадку на наступний. Якщо переліт здійснюють різні перевізники – відповідає і забезпечує новий квиток той, з чиєї провини сталося спізнення. Але якщо ви летите з пересадками за двома окремо придбаними квитками, тоді спізнення – це лише ваша проблема і надто оптимістичне ставлення до стиковок. Треба купувати квиток із великим запасом часу між рейсами.

 

Якщо на реєстрації овербукінг
Тобто місця у літаку закінчились. Не смійтеся, це часте явище на популярних напрямках – до Риму чи, скажімо, з Парижа. Грубо кажучи, перевізник продає квитків більше, ніж місць у літаку. Навіщо – не розуміємо. Адже при овербукінгу авіакомпанія повинна:
– пересадити вас на найближчий рейс. Водночас нагодувати вас (якщо очікувати рейсу понад чотири години), надати готель (8 годин між рейсами вдень чи 6 уночі) і завезти на таксі з і в аеропорт;
– виплатити компенсацію за всі незручності – одразу ж, в аеропорту, від 250 до 600 євро залежно від відстані скасованого польоту;
– повернути гроші за квиток (навіть акційний), якщо вас не влаштовує наступний рейс.

250 євро компенсації, звичайно, втішать, але коли потрібні не гроші, а вчасний виліт, то краще приїхати в аеропорт раніше, зареєструватися онлайн (поки є вільні місця) і обирати не ранкові рейси – на них овербукінг трапляється найчастіше.

 

Якщо рейс скасували
Ваша доля залежить від того, винна чи ні авіакомпанія. Не винна, якщо скасування зумовили стихійні лиха, військовий стан, припинення перельотів у вашому напрямку, страйк чи несправність літака. Авіакомпанія винна, якщо скасування сталося через нестиковку в розкладі, через овербукінг або просто їй невигідно летіти – скажімо, ви єдиний пасажир. У першому випадку доведеться вирішувати все самотужки, у другому – вам мають повернути кошти за квиток або пересадити на інший рейс. А якщо про скасування повідомили менш ніж за два тижні, квитки не замінили, то повинні виплатити ще й компенсацію – ті ж самі мінімум 250 євро, пам'ятаєте? Але виплатити їх може тільки той, хто продав вам квиток: перевізник (якщо придбали саме у його офісі чи представництві) або турагентство (якщо придбали у нього).

 

Якщо рейс дуже затримується
Сподіваємося, ісландський вулкан Ейяфьядлаййокудль більше не сплутає польоти усього світу на цілий тиждень, як кілька років тому. Але про всяк випадок знайте – затримка на:
2-4 години – авіакомпанія має надати безкоштовні напої і можливість здійснити два дзвінки (у роумінгу це важливо). Мам з маленькими дітками провести у спеціальну кімнату матері та дитини.
4-8 годин – пасажирам надають безкоштовний обід і напої. Нам, наприклад, представник перевізника видав талончики на три блюда у спеціально виділеному кафе у залі очікувань.
Понад 8 годин у день і не менше 6-ти годин вночі – ви можете вимагати номер у «приаеропортному» готелі (такий є навіть у «Борисполі») і безкоштовний трансфер туди і звідти.

У Європі, до речі, за п”ятигодинної затримки рейсу можна попросити повернути вам гроші за квиток, а вас самих – у початкову точку маршруту (додому, скажімо), якщо рейс стикувальний.

 

Якщо летите через кілька різних міст
Щоб помандрувати, побачити якомога більше столиць і зекономити гроші оформляєте як один квиток… ну скажімо Київ – Барселона – Париж – Берлін – Київ – такий «наскрізний» переліт коштує дешевше, ніж окремо куплені Київ – Барселона, Барселона – Париж і таке інше. За таким принципом літає практично вся Європа, ну і ми тепер теж. Однак слід знати правило «послідовності польотних купонів». Якщо маршрут включає декілька пунктів, то пасажир повинен здійснювати перельоти між пунктами саме в тій послідовності, яка зазначена у квитку. Тобто не можна вилетіти з Барселони в Париж, там передумати і з Парижа поїхати в Берлін машиною, а з Берліна на Київ знову літаком. Щойно ви порушуєте послідовність вильотів і не з'являєтесь бодай на один рейс, авіакомпанія анулює всі квитки і не повертає вартість невикористаних.

 

Якщо загубилася ваша валіза
Знаємо одну красуню, в якої це якась карма – прилітає і не знаходить свою «сумку – міні-шафу» на вантажній стрічці. Вона ж і проконсультувала: по-перше, відразу йти на стійку Lost and Found – пошук втрачених валіз. Там заповните довжелезну форму: хто ви, що ви, який вигляд має сумка, що там було і на яку вартість. Якщо валіза загубилася у чужій країні (прилетіли на курорт і залишилися навіть без зубної щітки), то авіакомпанія або видає певну суму на найнеобхідніше, або компенсує її за вашими чеками. Не тіштеся, сума буде не велика – на білизну «вумен сікрет» не вистачить. А далі розвиток подій може бути наступним:
– оптимістичний. Вашу валізу знаходять протягом доби-другої, телефонують вам з радісною звісткою і привозять вам туди, куди скажете. Але тоді, коли буде зручно службі доставки. Не хочете сидіти на прив'язі весь день – їдьте в аеропорт і забирайте самі.
– песимістичний. Вашу валізу не знаходять. Тоді перевізник компенсує втрачене з розрахунку 20 євро за один кілограм ваги валізи. Тобто максимум 400 євро за максимально допустиму двадцятикілограмову сумку. Загалом непогано, якщо, звичайно, у тій сумці не було шанелівських балеток за тисячу у. о.
До речі, якщо, прибувши на місце, тих самих балеток у валізі не стало (крадіжки вантажників не рідкість), не зарадить ніхто. Просто подякуйте, що відбулись балетками і насолоджуйтеся подорожжю.
Бажаємо тільки приємних пригод!

Новини партнерів