Як на неї повернутися чи її знайти: 5 порад молодим мамам від HR-експерта. 
Здається, а що тут такого: закінчується відпустка з догляду за дитиною – і вперед, спокійно повертаєшся на офіційне робоче місце, якщо воно було, або шукаєш нове – адже нічим не відрізняєшся від інших мам. Але життя свідчить про інше – мамам малюків не так вже й просто влаштуватися, як мамам дорослих дітей. І опитування тому доказ. Наших жінок спитали, які саме проблеми з роботодавцем виникали у них після декрету. Виявилося:
67% роботодавців бояться постійних «відпрошувань» та лікарняних.
46% роботодавців вважають, що за час декретної відпустки жінка втрачає кваліфікацію.
35% роботодавців не можуть забезпечити гнучкий графік або часткову зайнятість мамі маленької дитини.
10% роботодавців пропонують зарплату нижчу, ніж до декрету.
8% роботодавців остерігаються, що за потреби не зможуть звільнити молоду маму.

 

Як реагувати на все це і все таки працевлаштуватися наш оглядач Мар’яна Кушнір вивідала в HR-експерта сайту rabota.ua Тетяни Пашкіної.

Тетяно, що каже статистика сайту rabota.ua: чи часто шукають роботу жінки, коли ще перебувають у декретній відпустці? Які в них шанси? Чи прихильно ставляться роботодавці та ейчари до таких кандидаток? Чи все ж таки віддають перевагу бездітним чи тим, у кого вже більш-менш дорослі діти? 
Сьогодні з’являється все більше можливостей працювати віддалено, тому логічно, що зростає й кількість жінок, які хочуть працювати з дому. До речі, є багато професій, на які роботодавці охоче беруть молодих мам – це робота оператором кол-центру або в телефонних продажах, копірайтинг, бухгалтерський облік. З дому можна підбирати персонал, працювати швачкою або програмістом – залежить від навичок та попереднього досвіду. Якщо молода мама знає англійську, вона може перекладати тексти або викладати мову по скайпу, робити копірайтинг двома-трьома мовами тощо. Роботодавці дуже прихильні до молодих мам, коли йдеться про такі вакансії. Щодо інших вакансій, які передбачають повний робочий день у штаті компанії, то все залежить від того, чи буде мама повноцінним працівником. Бо якщо буде часто брати лікарняний через свою або дитячу хвороби, постійно відпрошуватиметься і подумки буде більше дома, аніж на роботі, то роботодавцям це, як правило, не дуже подобається.

Чи може мама після декретної відпустки і довгого перебування поза робочим процесом, претендувати на свою посаду, яку вона обіймала до того, як пішла в декрет?
Гадаю, що може. Згідно із законодавством, роботодавець не має права дискримінувати молоду маму. Проте, не треба плекати надію, що варто лише повернутися в офіс, і всі знання пригадаються самі собою. Так не буває. Треба підготуватися – подивитися, які зміни за час перебування в декреті відбулися в професійному середовищі, що тепер має знати людина на такій посаді, як надолужити відставання у знаннях та навичках. Ще до виходу з декрету варто відвідати професійні заходи, курси, семінари, подивитися учбове відео, вебінари, почитати відповідну літературу тощо. Тоді вихід з декрету буде менш травматичним, ніж такий собі «стрибок з мосту в річку».

 

жінки, які мають маленьких дітей, є пільговою категорією. Їм не можна відмовляти у прийомі на роботу або занижати заробітну платню

Якщо після довгої декретної відпустки жінка вирішує шукати нову роботу, що б ви їй порадили?
Якщо ви збираєтеся змінити професійний шлях, варто розуміти, скільки часу та грошей треба витратити, аби підготуватися до нової професійної ролі. Насправді, найважливіше адекватно оцінити ситуацію і вирішити для самої себе, чи справді потрібно витрачати ресурси на перекваліфікацію, чи окупиться це? Я рекомендувала б спочатку постажуватися, пройти кілька майстер-класів, аби зрозуміти, ваше це чи ні. Бажано психологічно підготувати себе до того, що легко не буде.
На час виходу на роботу раджу подбати, аби дитина комфортно почувалася в садочку, з нянею чи бабусею, аби за цю частину життя не боліла голова. Не треба відразу працювати на 120% – організм має адаптуватися до робочих буднів. Краще починати на половину ставки або на неповний день.

Чи захищає законодавство працюючих жінок з маленькими дітьми? Чи складніше роботодавцю звільнити таку працівницю, аніж тих, в кого маленьких дітей немає?
Так, жінки, які мають маленьких дітей, є пільговою категорією. Відповідно до статті 184 КЗпП України, їм не можна відмовляти у прийомі на роботу або занижати заробітну платню. Якщо роботодавець відмовляє, він має це робити у письмовій формі. Відмову можна оскаржити у судовому порядку.
Роботодавець також повинен піклуватися про умови праці: жінкам з маленькими дітьми не можна важко працювати або працювати у шкідливих умовах, не можна примушувати їх працювати у вихідні дні або понаднормово та їздити у відрядження. Є стаття про надання перерв матусям, що годують груддю, і загалом про надання неповного робочого дня або робочого тижня.
Ще один важливий законодавчий нюанс: відповідно до статті 178 КЗпП, жінок, які мають дітей до 3 років та не можуть виконувати роботу на тій посаді, яка була в них до декрету, мають перевести на іншу зі збереженням попередньої заробітної платні допоки дитині не виповниться 3 роки. Тому роботодавцю, дійсно, складніше звільнити таку працівницю.

Отож, перш ніж виходити на роботу:
забезпечте надійний тил – бабусі, няні, садочок, з якими дитині буде комфортно, а вам спокійно.
«підтягніть» професійні прогалини: відвідайте професійні заходи, курси. Та хоча б забіжіть раз на роботу і розпитайте, що нового.
спробуйте перші кілька місяців повернутися на неповний робочий день чи працювати віддалено. За законодавством мами малюків мають на це право.
адекватно оцініть ринок праці, свої бажання та професійний досвід, якщо шукаєте нову роботу.
будьте впевнені: хороші спеціалісти завжди затребувані, скільки б рочків не було їхнім діткам.

Сподіваємося, наші поради допоможуть мамам малюків впевнено чекати першого робочого дня після відпустки.

Фото Dolce & Gabbana Fall/Winter 2015

Рубрика: 

Новини партнерів

?