Сучасний вовняний одяг, зітканий вручну за старовинними традиціями.
Натуральний, теплий, стильний – «україночки» побачили його випадково в інстаграмі і, зрозуміло, тут же зацікавилися, хто створює таку дивину. Вишитим чи, скажімо, лляним одягом зараз вже не здивуєш, а от «домоткана» річ, авторська, якісна, яку можна носити щодня, – це справжня знахідка. З'ясували: це франківський бренд ZITKANA, ще зовсім молодий – нема й року, створений такою ж україночкою, як ми, франківчанкою Анастасією Григораш.

кожна річ виткана на старовинних карпатських верстатах з вручну з валяної овечої вовни

Вона зовсім недавно закінчила Косівський інститут прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв. Вивчала, як у всіх художніх вузах, окрім живопису, моделювання, композиції, ще й художнє ткацтво. Коли вперше побачила в аудиторії великі верстати і ту шалену кількість заправлених в них ниточок, подумала: «Не подружусь»:) Проте, на диво, ці верстати дівчину захопили, і досить швидко вона зрозуміла, що хоче розвиватися саме в цьому напрямку – в одяговому ткацтві. Вже для бакалавратської дипломної роботи Анастасія створила першу колекцію верхнього жіночого вбрання «Весняні переспіви» і одразу отримала перші замовлення. А навчаючись в магістратурі, паралельно працювала над другою колекцією «Карпатські діви» вже власного бренду, якому дала милозвучну і влучну назву – ZITKANA. Це одяг і аксесуари, в яких по-сучасному інтерпретовано українську ткацьку традицію і елегантно підкреслена етноприналежність. Що важливо, кожна річ виткана на старовинних карпатських верстатах з вручну з валяної овечої вовни. Знаєте ще такі бренди? Ми – ні:) ZITKANA поки єдина в Україні. Анастасія пишається, що її одяг справді унікальний, і захоплено розповідає про його створення…

Всі речі виготовляються з тонкої ремізно-човникової тканини, ткацтвом якої я завжди замаюсь сама, хоча це непроста ручна робота. Найважче підготувати верстат – снування ниток основи, заправа та натягування їх на верстат тощо. Але сам процес ткання – це для мене задоволення. Схема впорядкування ниток основи така, що при створенні полотна можна виготовити велику варіативність ромбовидного орнаменту і створити складну дрібноорнаментну тканину з багатоколірною гаммою. При ткацтві орнаментальних частин застосовую перебірні техніки «під полотно», «настил» та інші.

Жодних купованих тканин не використовую, окрім підкладки. Сировину – вовну чи нитки – закуповую в інтернет-магазинах. З кроєм і шиттям мені допомагають кравчині.

ткацтво полотна для орнаментального пальта займає близько тижня плюс час на пошиття

Першим, що я створила безпосередньо під іменем ZITKANA, було пальто, виготовлене двома техніками: ручного ткання і мокрого і сухого валяння. Спершу створювала лише верхній одяг, але після кількох замовлень зрозуміла, що треба розширювати асортимент. Зараз ZITKANA пропонує ще й ткані сукні, жіночі і чоловічі сорочки, сумки. Втім, пальта все ж залишаються найбільш популярними.

Кожна річ створюється на замовлення, індивідуально, це не масове виробництво. Замовник висловлює свої побажання, ми малюємо ескізи, продумуємо деталі. Нещодавно створювали пальто без примірок – замовниця мешкає у Донецькій області. Коли вона його отримала, перше, що мені написала: «Це не пальтечко, а чудо». Коли чуєш такі відгуки або гортаєш стрічку інстаграму і натрапляєш на фото створеної тобою речі або просто на вулиці зустрічаєш людину в одязі від ZITKANA, заряджаєшся неймовірно і хочеш працювати ще більше.

Кількість створених речей у місяць буває різною і залежить від замовлень, їхньої складності тощо. Приміром, ткацтво полотна для орнаментального пальта займає близько тижня плюс час на пошиття. Сумки, зрозуміло, виготовляються швидше. Більшість речей має свою джерельну базу, тобто етномотиви, з яких малюються ескізи. Звідси й придумуються назви виробів чи колекцій.

Мрію відкрити майстерню-крамницю, де покупці могли б і приміряти речі, і подивитися, як вони створюються

Замовники зазвичай знаходять мене через інтернет або після рекомендацій тих, хто вже має річ ZITKANA. Власне, соцмережі і є основним способом просування. Почалось з того, що я викладала фото в інстаграм і фейсбук, як і роблю досі, – офіційна сторінка бренду https://www.instagram.com/_zitkana_/ –підписники бачать, цікавляться, замовляють, поширюють. 

Не можу сказати, що вклала в майстерню надзвичайно велику суму. Все відбувалось поступово ще з років навчання у вузі, коли я закупила верстати та основні інструменти, а вони – багаторазового використання, не потребують грошових вкладів. Вартість сировини враховано в ціну виробу, а його собівартість може коливатися від 500 до 3000 гривень.

Моя майстерня знаходиться на Франківщині у містечку Отинія. Зараз шукаю приміщення у Франківську, але переїзд з такими верстатами – це не просто. Мрію відкрити майстерню-крамницю, де покупці могли б і приміряти, і подивитися, як створюються речі. І, звісно, хотілося б брати участь у найкрутіших показах – можливо через 5 років:) Тішуся, що мене у цьому підтримують родина та друзі.

часто ставлю собі питання: чому не почала цим займатися раніше

Звісно, я ношу речі, які створюю і, передусім, щоб на собі перевірити, як поводиться нитка, чи не кошлатиться полотно, що вдосконалити у моделі для практичності чи в дизайні.

ZITKANA офіційно ще немає року, але я часто ставлю собі питання: чому не почала цим займатися раніше?:) Раджу всім жінкам, які вміють виготовляти щось унікальне,– займіться цим, і ваше хобі переросте у власну справу. Улюблену.

Новини партнерів

?