Цікавинки мови та історії можна вивчати у мобільному. Безкоштовно!
Черкащани створили спеціальний додаток і цілий проект. Так і називається – «Р.І.Д.», абревіатура трьох слів – рід, історія, духовність. Завантажуєш через Google Play і App Store і щодня окрім «словничка» смачних українських слів отримуєш ще й додаткові знання з української історії, запрошення на онлайн- чи реальні лекції культурологів, етнологів, соціологів.
Важко повірити, що таку неймовірну роботу розпочали волонтери: 5 ентузіастів (лінгвістів, програмістів, народознаців) два роки тому задумали «вбити» суржик. Однією з них була Іванка Світляр, лінгвіст за освітою і менеджер проекту. Її ми й «допитали» про додаток, який – лише уявіть – завантажили вже 50 000 користувачів!

 

Р.І.Д. завантажують і школярі, і люди літнього віку. На щастя, зацікавленість не обмежена якимись віковими рамками

Іванко, хто саме і для чого придумав Р.І.Д.?
Засновником і, звісно, головним ідейником проекту є Максим Тимчій. Створити його підштовхнуло оточення: навколо часто лунає суржик, який вбиває обидві мови – і українську, і російську.

Команда проекту працює на волонтерських засадах, а сам додаток безкоштовний. За рахунок чого існуєте?
Ентузіазм, бажання створювати щось гарне і корисне:) Робота не приносить грошей, але дає ні з чим не порівнюваний досвід, потужну командну роботу, зустрічі з неймовірними людьми. Ми хочемо, щоб будь-хто, маючи смартфон, міг покращити власні знання про мову, народ, країну. Саме до цього ми і йдемо.

Хто ваша аудиторія, як залучаєте людей до проекту?
Р.І.Д. завантажують і школярі, і люди літнього віку. На щастя, зацікавленість не обмежена якимись віковими рамками. Географія додатків теж виходить за межі України: Росія, США, Німеччина, Великобританія, Польща тощо.
Залучення людей – один з улюблених процесів:) Це дуже гарне відчуття, коли ти розповідаєш комусь про Р.І.Д. і бачиш, як людина загорається бажанням волонтерити. Це і друзі-знайомі, і ті, кого ми залучили, виступаючи на фестах з презентаціями, і ті, хто заповнив заявку на волонтерство і став частиною команди. Ми із засновником проекту познайомилися на театральних курсах, наприклад.
Можливість приєднатися до РОДУ є завжди. Список волонтерських вакансій можна подивитися на сайті у розділі «Ми шукаємо».

 

За запамˈятовування слів користувачам нараховують валюту проекту – «піщинки часу»

Що було цікавим, незвичним, важким під час запуску і є досі?
І цікавого, і незвичного, і складного вистачає на кожному кроці. Починати щось фактично з нуля – це завжди виклик. Але, певно, найнезвичнішою була робота з юристом і укладання документації для проекту, до цього з такими речами не доводилося мати справи, адже освіта і хобі далекі від юриспруденції.

У вас в проекті є посада "головний редактор слів" – яке в нього завдання і, взагалі, як ви добираєте слова?
Головний редактор слів у проекті – Тетянка Шевченко. Її обов’язок сортувати слова, надіслані користувачами, визначати, як слово публікувати. Керуємося багатьма чинниками: перевіряємо слова за словниками і правописами різних років, відстежуємо, щоб якесь слово не з’явилося двічі.
За запамˈятовування слів користувачам нараховують валюту проекту – «піщинки часу». Тому ми відповідаємо за кожне слово, яке прийняли чи не прийняли.
Також Таня за потреби допомагає редакторам слів з добором описового матеріалу і є коректором історій, які можна знайти в додатку «Крамниця».

А яка ваша роль?
У мене широкі обов’язки – від підбору людей до узгодження з технічним відділом подальшого розвитку проекту. Потрібно пам’ятати про наповнення додатків та соцмереж матеріалами, постійно нагадувати іншим про терміни виконання, спілкуватися з партнерами, організовувати зустрічі команди, генерувати нові ідеї – робота завжди є.

 

Р.І.Д. це взагалі постійне повторення існуючого і доповнення нюансами

Що в проекті для вас особисто було найцікавішим чи найскладнішим?
Велике задоволення і купу сил отримую від роботи з людьми, ознайомлення новачків із тонкощами проекту, від вигадування нових рубрик, формування відділів і підпроектів. Зокрема, поява соціального відділу (загалом їх три: технічний, лінгвістичний і соціальний) – моя ідея. Такі речі дуже важливі у теперішніх умовах. Функція відділу полягає у активному веденні соціальних мереж, постійному наповненні контентом.

Що нового у мові, історії, лексиці самі дізналися завдяки РОДу?
Ну от дізналася про Оліфера Голуба – до проекту якось не доводилося чути про цього гетьмана. Наша стаття про нього – одна з моїх улюблених.
Р.І.Д. це взагалі постійне повторення існуючого і доповнення нюансами. Люблю відповідати на запитання користувачів з розряду "чому так, а не інакше", тоді дізнаєшся і про розвиток слів, і про формування їхньої структури і таке інше.

Яке ваше улюблене українське слово?
Дуже складне запитання:) Ми нещодавно зробили опитування про 5 найкрасивіших українських слів. До мого списку п’яти «най» увійшли тремтіння, льоля, тендітний, окриляти, світлина. І після того, як я його сформувала, ще багато варіантів передумала. У нас дуже красива мова, тому зупинитися на якомусь одному слові просто неможливо.

 

Україна проходить непростий шлях становлення. Р.І.Д. потроху робить свій внесок, аби побачити зрушення

Іванко, що, на вашу думку, потрібно зробити, аби мовне питання взагалі не виникало в нашій країні?
Має пройти сотня-дві років, щоб за цей час українська мова набула такої ваги, коли у дітей в селі, місті на Заході і Сході країни не з’являлося бажання переходити на іншу мову в соцмережах і звичайному житті. Чекати чогось фундаментального за помахом чарівної палички не варто. Все-таки ми проходимо непростий шлях становлення. Родина, освіта, оточення, інтернет, медіа – це те, що формує особистість і в мовленнєвому вияві також. Ми у проекті Р.І.Д. потроху робимо свій внесок, аби побачити ці зрушення.

 

Фото Р.І.Д., а також «Радіо Свобода»

Рубрика: