Арт-колекції, Чорнобиль і навіть другу світову війну відтепер можна побачити віртуально.

І не просто побачити експонати відповідних музеїв, а й зазирнути в минуле і навіть покерувати історичними процесами. Це стало можливим завдяки Sensorama Academy – освітній платформі, яка започаткувала навчальний курс «Створення цифрових імерсивних інструментів для музеїв». «Всі класичні види мистецтва – від найутилітарнішої архітектури до найпіднесенішої музики – зазнали значних модифікацій під впливом технологій у ХХІ столітті. Інтерактивні інсталяції, net art, soft art, science art – змінили уявлення людини не тільки про сучасне мистецтво, але й про роль технологій у людському житті», — розповідає культуролог Яніна Пруденко.

додатки допомагають глибше та свідоміше занурювалися в культурний та історичний контекст

За три місяці студенти академії розробили чотири проекти віртуальної (VR) та доповненої реальності (AR), які поєднують музейні експозиції з новітніми технологіями і допомагають відвідувачам та дослідникам легше, глибше та свідоміше занурювалися в культурний та історичний контекст. Результати експерименту, який підтримали також Український культурний фонд та програма фонду НОРД, виявилися вражаючими, і їх на презентації протестувала редакторка україночок Марина Мелехова.

Але спершу давайте розберемось: віртуальна реальність – це повністю змодельований цифровий простір. Людина, найчастіше за допомогою маски-окулярів, занурюється в нього, отримуючи можливість взаємодіяти з віртуальним світом. А от доповнена реальність дозволяє додавати у справжній світ певні об’єкти або контент. Зараз не так багато окулярів доповненої реальності, але майже у кожного є смартфон, і саме за допомогою його камери ми захоплюємо реальний світ, а на екран він виводиться вже з доповненим для того чи іншого додатку контентом.

Додаток містить 5 точок доповненої реальності, кожна з яких висвітлює певний вимір війни

«5 вимірів війни»
Мобільний AR-додаток, розроблений для Національного музею історії України в Другій світовій війні Катериною Крепак, Юрієм Шпотенком, Миколаєм Шокуровим, Олексієм Зінько спільно з Альоною Пожоджук та Максимом Мілевським занурює у події Другої світової війни та розповідає про ключові моменти через інтерактивну мапу України. Додаток містить 5 точок доповненої реальності, кожна з яких висвітлює певний вимір війни: бої за Україну 1941-1943 років, нацистську окупацію, сталінський режим та боротьбу за державність. Завантажити додаток можна будь-де, а використані музейні об’єкти та іхні історії точно спонукатимуть згодом відвідати музей в реальності.

 

Завдяки архітектурній візуалізації можна, наприклад, опинитися у зруйнованій церкві ХІІ століття

Скарби музею левів
Створена за найцікавішим маршрутом інтерактивна екскурсія з доповненою реальністю, яку запропонували для Національного художнього музею України Софія Брем, Данило Курило, Аліна Перепелиця, Катерина Чухмара та Олександр Гришин, надає можливість відвідувачу не тільки самостійно ознайомитись з музейною експозицією за 3D-планом музею та дізнатись історію найцінніших шедеврів колекції, а ще й зазирнути у музейні фонди і навіть…у минуле. Неймовірно, але для цього не потрібна машина часу! Завдяки архітектурній візуалізації можна опинитися у зруйнованій церкві ХІІ століття, на власні очі побачити її внутрішнє оздоблення та 3D-модель іконостасу. До речі, особливість проекту – інклюзивність: відтепер відчути справжню глибину експонатів зможуть люди з вадами зору та слуху.

 

це фактично гейміфікована історія про ліквідацію Чорнобильської катастрофи

Радіація: історія Чорнобиля
Сьогодні, коли тема Чорнобильської катастрофи як ніколи актуальна, ми точно маємо володіти інформацією про неї. І не обов’язково їхати до ЧАЕС, аби побачити реактор на власні очі. Мобільний AR-додаток для Національного музею «Чорнобиль» – це фактично гейміфікована історія про ліквідацію Чорнобильської катастрофи, де гравець евакуює людей, знешкоджує наслідки аварії та керує технікою ліквідаторів. До речі, щоб пройти завдання, не обов’язково знаходитись у музеї. Команда проекту – Богдан Чеповий, Вероніка Рудика, Юлія Соловей, Юлія Зінько та Олександр Гришин – розробила додаток таким чином, щоб грати можна було де завгодно і коли завгодно. Головне, щоб історія про наслідки Чорнобильської катастрофи стала зрозумілою та доступною кожному.

 

Завдяки VR додатку користувач може переглянути декілька тематичних колекцій

Виставка досягнень українського медiа-мистецтва
Відкритий архів українського медіа-арту покликаний зберегти твори медіа-мистецтва – відеоінсталяцій, відеоарту, інтерактивних інсталяцій, саунд-арту, медіа-активізму тощо. Але власної фізичної локації музей-архів не має, він існує тільки у вигляді сайту в інтернеті. Тож, відтворити його у віртуальній реальності – досить логічна ідея, яку успішно реалізувала команда Олени Бабко, Світлани Шимко, Катерини Лебедєвої, Сергія Ірхіна та Максима Рибки. Завдяки VR додатку користувач, який навіть не має уявлення про відеоарт, може переглянути декілька заздалегідь підготовлених тематичних колекцій, а надалі – створити власні. Додаток занурює в тематику, допомагає знайти нові артефакти або встановити між ними взаємозв’язок, дослідити твори конкретного митця у хронологічному порядку, а також сформувати власну добірку об’єктів для подальшого вивчення та розповсюдження.

Сподіваємося, що новітні музейні проекти привернуть до себе увагу та долучать до музеїв ще більше людей. А як інакше дізнатися, що мистецтво – це не тільки прекрасно, а ще й інноваційно?

Рубрика: 

Новини партнерів