Новий жіночий рух у світі проти забобон і табуйованості жіночого циклу. 
Важко повірити, але у нашому сучасному світі, де взагалі майже нема табу, тема місячних досі вважається непристойною, необговорюваною і асоціюється з чимось брудним, неприємним. Згадаймо «підколки» на кшталт «у тебе що ПМС?» – в західній пресі для них навіть запровадили термін period-shaming. 
У більшості релігій досі вірять у забобони щодо менструацій. У православ'ї жінка не має права «приступати до святая святих доки не очиститься», тобто відвідувати церкву і молитися під час місячних можна, але причащатися і хреститися, згідно з канонічними церковними правилами, не можна. В ісламі жінці в стані хайда (місячні) або ніфаса (післяпологова кровотеча) забороняється здійснювати намаз. В іудеїв у старозавітній книзі Левіт написано: «Коли у жінки буває звичайне кровотеча, вона нечиста сім днів, і всякий, хто торкнеться її, стане нечистим до вечора». 
Дико це уявити, але в Непалі по сьогоднішній день на час менструацій жінок ізолюють, забороняють їм торкатися деяких продуктів, релігійних ідолів та інших людей. Вважається, що контакт з «нечистою жінкою» приносить нещастя. На початку цього року весь цивілізований світ шокувала новина про 21-річну мешканку Непалу, яка задихнулася в спеціальній «менструальній хатині», куди її закрили на час регул.

тему місячних почали піднімати жінки в різних куточках світу, намагаючись пояснити, що місячні – це нормально

Власне, ці факти й спровокували появу нового жіночого руху – так званий менструальний фемінізм. Взагалі, ще у 1978 році американська журналістка Глорія Стайн написала есе, в якому спробувала відповісти на питання, що ж станеться, якщо раптово, магічним чином, у чоловіків будуть менструації, а у жінок – ні? «Відповідь зрозуміла: менструація відразу ж стане приводом, гідним заздрощів, і ознакою справжньої мужності. Чоловіки будуть мірятися і сперечатися, у кого довші і сильніші критичні дні. Хлопчики святкуватимуть початок місячних і хизуватимуться ними. Зрозуміло, запровадять спеціальні релігійні обряди для цього випадку», – написала Глорія. 
І лише через 40 років після цієї публікації тему місячних почали піднімати жінки в різних куточках світу: вони влаштовують акції, запускають кампанії, намагаючись пояснити, що місячні – це нормально. 
19-річна студентка з Лондона Аміка Джордж запустила флешмоб #FreePeriod і закликала уряд безкоштовно надавати засоби інтимної гігієни дівчаткам з малозабезпечених сімей. 
26-річна барабанщиця й активістка Кіран Ганді пробігла лондонський марафон без прокладки, не соромлячись червоної плями на своїх легінсах, щоб показати – й іншим жінкам не варто соромитися. До речі, у тому марафоні Ганді посіла друге місце.
Бренд Libresse вперше запустив рекламу прокладок Blood normal, де знайому всім синю рідину замінили на червону, не боячись асоціацій з менструальною кров'ю. Минулого року ролику присудили гран-прі на міжнародному фестивалі реклами «Каннські леви» у Франції.
Канадська поетеса індійського походження Рупі Каур виклала в інстаграм фото, де на її оголених стегнах була менструальна кров, але ці фото інстаграм видалив як такі, що суперечать політиці соцмережі. Рупі на знак протесту виклала інше фото: одягнена, але з кривавою плямою на спортивних штанях.

яке щастя, що тампони і прокладки для нас зараз – звичайна річ, доступна і буденна

20-річна студентка Аруши Дуа з Індії написала лист Марку Цукербергу, в якому попросила його додати в фейсбуці кнопку On my period – «У мене менструація»: «Фейсбук дуже впливовий і може допомогти у просуванні позитивного ставлення до менструації», – написала вона.
Ми, відверто кажучи, таку кнопку б не вводили, менструальну кров не демонстрували б на стегнах і не афішували свої місячні, але погоджуємося: місячні – це не соромно, а всі  забобони, ізоляції, відсутність засобів гігієни і податки на тампони – дикунство. Коли про таке читаєш, розумієш, яке щастя, що прокладки для нас зараз – звичайна річ, доступна і буденна. Навіть наші мами їх не мали...

За матеріалом Аріни Кочемарової

Рубрика: 

Новини партнерів