Руїни фортеці, екскурсія-квест, нова Хресна Дорога та інші цікавинки перлини Поділля.

Про чарівне містечко Шаргород, що на Вінниччині, більшість україночок ніколи не чули і майже нічого не знають. А між тим воно вважається одним з чудес регіону і саме тому стало одним з перших проєктів програми Міністерства культури "Малі міста – великі враження", завдання якої популяризувати наші унікальні містечка. Завдяки їй авторка «україночок» Марина Мелехова й побувала в Шаргороді і поділилася своїми відкриттями, куди поїхати на вихідні.

польський король Стефан Баторія подарував ці подільські землі нащадкові з наказом побудувати тут потужну фортецю

Польське коріння
Перше здивування викликає назва – Шаргород. Її етимологія пов’язана не з ідеальною геометричною формою, як дехто собі уявляє, а з хоробрим воїном на ім’я Флоріан Шарий (szary – польською, тобто, сірий). У 1585 році польський король Стефан Баторія подарував ці подільські землі нащадкові з наказом побудувати тут потужну фортецю. Верховний коронний гетьман Речі Посполитої Ян Замойський виконав волю короля. Оскільки фортеця знаходилась на перетині стратегічно важливих торгових шляхів, а в 1588 році король Сигізмунд надав містечкові Магдебурського права, то на карті й виник Шаргород. За законом, самоврядування дозволяло мешканцям вирішувати важливі господарські питання, проводити ринок у суботу, ярмарок на Новий рік та Трійцю, а ще звільняло торгівлю від податків на 20 років. Звичайно, за таких сприятливих умов у Шаргороді оселилися євреї, які вже наступного року, в 1589-му, збудували оборонну синагогу. Сьогодні вона вважається найстарішою в Україні. На жаль, інтер’єр споруди досі залишається у жахливому стані – за радянських часів синагогу використовували як консервний завод. Але місцева влада разом із меценатами докладає неабияких зусиль, намагаючись відновити унікальну пам’ятку культури. Так само дбають і про інші історичні об’єкти, наприклад, резиденцію шляхетного пана Замойського, збудовану у стилі ренесанс. Правда, від колишньої величі залишився тільки фасад та… мармурова дошка, де з-поміж історії про славетні часи роду Замойських розповідається, що у вікно раптом влучила блискавка.

наприкінці XІX ст. майже всі торгівельні заклади шаргорода належали євреям

Єврейське щастя
На початку XVII століття єврейська община Шаргорода була однією з найбільших у Подільському воєводстві, проте тривало це недовго. Під час повстання Хмельницького шаргородська фортеця не встояла, і майже всіх євреїв було знищено. Невдовзі ще одна біда – Поділля захопила Османська імперія, і синагога перетворилася на мечеть. Але при турках містечко залишилось центром регіону, за що мусульмани між собою називали його «кучук Істамбул» або «невеличкий Стамбул». Після повернення територій Поділля Польщі єврейська община Шаргорода почала стрімко зростати, а наприкінці XІX ст. майже всі торгівельні заклади належали представникам біблейського народу. Про це сьогодні свідчать таблички з назвами вулиць, що написані на ідиші. Якимось дивом зберіглася також унікальна єврейська містечкова забудова – штетл (містечко на ідиші) – довгі одноповерхові будинки з дерев’яними ганками і підземними кам’яними галереями. Дивакувата архітектура штетлів пояснювалась дуже просто: через високі ціни за землю помешкання розташовували торцем до вулиці, а у фасаді зазвичай робили крамничку або майстерню.

наступна поїздка вихідного дня має відбутися саме в Шаргород

Новий Єрусалим
Неподалік від синагоги знаходяться християнські святині – православний та католицький монастирі. До речі, представники різних релігійних конфесій завжди тут мирно співіснували. Наприклад, у костьолі святого Флоріана, який завдяки міцній вірі місцевих католиків працював навіть за часи радянської влади, досі стоять масивні лавки із зіркою Давида, врятовані під час історичних негараздів. Тому зовсім не дивно, що маршрут нової Хресної Дороги для прочан сьогодні прокладений повз могили цадиків. Будівництво трикілометрового шляху Христа на Голгофу з 14 каплицями та фігурами в натуральну величину було розпочато католицькими та православними родинами Шаргорода три роки тому, а вже 26 травня 2017 року Храм св. Флоріана та Хресну Дорогу проголосили Санктуарієм Страстей Господніх. Тож паломництва вже здійснюються.

Цікава ж історія Шаргорода, правда? Ще більше цікавого пропонує спеціальна екскурсія-квест, яку презентували на шаргородському фестивалі мультикультури. Пошук таємних ходів, розшифрування магічних знаків, перевтілення в пам’ятник та відкриття несподіваних артефактів – екскурсія справді захоплива і замовити її можна тут. Додайте до цього сучасні скульптури Жанни Кадирової, мистецьку резиденцію з готелем, розташовані у приміщеннях колишнього цукрового заводу і невимовної краси краєвиди – і зрозумієте: наступна поїздка вихідного дня має відбутися саме в Шаргород.

Рубрика: 

Новини партнерів

?