Інтерв'ю з головою журі Міжнародного конкурсу молодих скрипалів у Львові.

Олег Васильович Криса – почесний професор Львівської національної музичної академії ім. Миколи Лисенка, професор Eastman School of Music і Manhattan School of Music (США), почесний членом Японської струнної асоціації викладачів і засновник Міжнародного конкурсу молодих скрипалів, який розпочнеться 17 жовтня в кращій концертній залі Національної львівської філармонії та будинку вчених Львова. "Уроки невичерпної української класичної музики для світу" – саме так називають цей конкурс, що проходить у Львові з 2013 року. Напередодні цієї грандіозної події наш автор В. Палига спеціально для «україночок» поспілкувався з паном Олегом про значення для світу української культурної спадщини, досвід і перспективи конкурсу та її учасників.

конкурс був започаткований саме у Львові, аби молоді українські скрипалі мали можливість набувати досвід участі у міжнародних конкурсах

Олег Васильович, в одному з перших інтерв'ю, присвячених конкурсу, ви говорили про неналежну підтримку української культури на державному рівні. Щось змінилось за ці дев'ять років?
Не можу судити конкретно про загальний стан справ, але з огляду на підготовку ІІІ Міжнародного конкурсу скрипалів хочу зазначити, що позитивні зрушення є. Вперше ми отримали реальну допомогу від Українського культурного фонду у межах програми "Знакові події для української культури". Я б назвав це своєрідною інвестицією в утвердження української культурної спадщини у світі. Крім того, "Світоч", "Ензим" та інші солідні фірми вже втретє поспіль виступають спонсорами та партнерами нашого конкурсу, це теж є красномовним підтвердженням, що в Україні з'явились небайдужі люди та постійні команди, які виділяють кошти на розвиток культури, піклуються майбутнім національних культурних та духовних цінностей. Хоча в цьому плані мене дивує один парадокс: всі меценати в Україні чомусь обкладаються додатковими податками, натомість на Заході фінансову благочинну допомогу списують з податків. До речі, в Сполучених Штатах уряд теж не фінансує культуру на "всі сто". Зате чинним законодавством заохочується спонсорство. Бути спонсором культурно-мистецьких заходів та молодих талантів у всьому світі дуже почесно. Чому б так не зробити в Україні? Можливо це питання розгляне новий парламент України. Це був би справжній прорив у розвитку нашої національної культури.

родзинкою цьогорічного фіналу стане виконання Концерту для скрипки з оркестром №5 українського композитора Станковича

Погодьтесь, підтримка молодого талановитого скрипаля – це промоція не лише для українського музиканта, а й візитівка України як держави з величезним надбанням музичної класики…
Хочу наголосити, що конкурс Олега Криси власне і був започаткований саме у Львові, аби молоді українські скрипалі мали можливість набувати досвід участі у міжнародних конкурсах тут, в Україні, без залучення великих коштів, яких потребують виїзди за кордон. Окрім того, для них це величезна школа, оскільки усі претенденти проходять суворий та жорсткий попередній відбір. Тож наші хлопці і дівчата мають змогу не лише змагатись з ровесниками зі всього світу, а й наживо вивчати їхню манеру гри та опановувати секрети володіння інструментом. Відповідно й демонструвати свою майстерність. Львівський конкурс – це безпосередня промоція української класичної музики. Кожен учасник повинен виконати певні твори українських авторів. Переконаний, що в подальшому зарубіжні виконавці включать їх до своїх концертних програм. А родзинкою цьогорічного фіналу стане виконання Концерту для скрипки з оркестром №5 видатного українського композитора Євгена Станковича, який він написав у 2017 році. Цей твір ще має назву "Питання без відповіді". Думаю, що саме майстерність його виконання і дасть відповідь, хто ж стане володарем Гран-прі. Але найголовніше, що всі зарубіжні учасники конкурсу через музику пізнають Україну, пізнають наш величезний духовний і культурно-мистецький світ і потім пропагують і поширюють їх у світі.

запрошую львів'ян та гостей міста стати свідками справжнього свята класичної скрипкової музики

Розкажіть, будь ласка, про учасників конкурсу і склад журі.
Кваліфікаційній комісії та оргкомітету доводилось по кілька разів прослуховувати надіслані матеріали, аби з 60 поданих заявок відібрати претендентів на участь у конкурсі. Не хочу ображати учасників перших двох змагань, але рівень виконавської майстерності молодих музикантів значно зріс. Що й не дивно, адже все на світі повинно прогресувати, аби розвиватись. Тому після незалежного оцінювання до І туру допущено 39 учасників з 16 країн світу.

Що стосується журі ІІІ Міжнародного конкурсу скрипалів Олега Криси, то унікальність конкурсу полягає саме в системі оцінювання конкурсантів. Процедура голосування сувора і таємна. У бюлетенях зі спеціальним захистом кожним членом журі виставляються оцінки — бали від 0 до 18, після чого за спеціальною формулою виводиться середній бал учасникові конкурсу. Жоден член журі не знає, який бал поставив інший. Всі подальші процедури (підрахунок балів, тощо) проводяться оргкомітетом у присутності спеціально залученої незалежної аудиторської компанії, що робить оцінювання безпрецедентно чесним. І ще один нюанс, член журі не має права брати участь в оцінюванні конкурсанта, якщо той є його учнем, або перебуває у родинних стосунках. Глибоко переконаний, що і цього разу перемога дістанеться найталановитішим.

Тому щиро запрошую львів'ян та гостей міста стати свідками справжнього свята класичної скрипкової музики!

Упродовж десяти днів слухачів очікує насичена концертна програма з творів світової класики

Від себе нагадаємо україночкам, що конкурс відбудеться з 17 до 27 жовтня на сцені Львівської національної філармонії. 39 музикантів з 16 країн світу змагатимуться за звання найкращих молодих віртуозів. Упродовж десяти днів слухачів та поважне журі на чолі з маєстро Олегом Крисою очікує насичена концертна програма з творів світової класики. Урочисте відкриття заплановано на 18 жовтня за участі лауреатки 2016 року Еллі Сах, американської скрипальки корейського походження, яка виступить у супровіді Академічного камерного оркестру «Віртуози Львова». Далі конкурс проходитиме у три тури: I тур – 19-20 жовтня; II тур – 22-23 жовтня; III тур – 25-26 жовтня. А 27 жовтня 2019 року, після підведення підсумків, відбудеться гала-концерт переможців та лауреатів спеціальних відзнак. Фіналісти у супроводі симфонічного оркестру виконають Концерт для скрипки з оркестром «Питання без відповіді» українського композитора Євгена Станковича.

До речі, маємо ще дві приємні новини. Вхід на всі концерти – вільний. А для меломанів, яким не пощастило дістатися до Львова повідомляємо, що усі тури конкурсу будуть транслюватися в прямому ефірі на каналі YouTube.

Генеральним спонсором конкурсу традиційно виступає український бренд “Світоч”, львівський виробник – компанія «Ензим» та готель «Вінтаж». Крім того, вперше цього року конкурс відбудеться за підтримки Українського культурного фонду.

Рубрика: 

Новини партнерів