Найбільше кохання поетеси і найважчий період її життя відтворять в українському фільмі.

Він так і називається – «Леся Українка. Узлісся» і присвячуватиметься всьому життю Лариси Косач і, серед іншого, доленосним і непростим стосункам з Сергієм Мержинським, видатним соціал-демократом, якого вона віддано і нероздільно кохала, за яким доглядала у передсмертний час і завдяки якому написала свою «Одержиму», одну з найсильніших своїх поем.

Підготовка до зйомок стартує вже з вересня, і стрічка точно стане культовою в українській фільмографії – до речі, першою і єдиною стрічкою про Українку за останні майже 50 років. Ідею підтримали Український культурний фонд, а Державне агентство з питань кіно буквально кілька тижнів тому виділило на зйомки державне фінансування. Достатньо подивитися на тизер «Узлісся» – особлива стилістика, аристократична Дар'я Полуніна – виконавиця головної ролі, гарний музичний супровід – вже хочеться побачити весь фільм.

У фільмі Леся розкривається, як жива людина зі своїми слабкостями й емоціями

Характерно, що створенням «Лесі» керує жіноча команда. Ідею задумала і стала креативною продюсеркою Юлія Сінькевич, генеральна продюсерка Одеського міжнародного кінофестивалю, член Наглядової Ради Української Кіноакадемії. До співпродюсерства приєдналася Марія Москаленко з FX FILM Georgia, сценарій написала Олександра Лавренчук, авторка кількох поетичних збірок та сценаріїв для телепроектів. Режисером запрошена Нана Джанелідзе, один з фільмів якої – «Покаяння» (вона – автор сценарію) завоював Гран-прі Каннського кінофестивалю, а також був номінований на «Золотий глобус». 
Власне, в очільниці цього маленького, але талановитого «жіночого загону» – Юлії Сінькевич – «україночки» й розпитали всі деталі.

Юлю, як саме з'явилася ідея зняти стрічку і чому не зняли раніше?
Задум виник зовсім спонтанно, коли ми з Марією Москаленко, співпродюсеркою картини, проїжджали повз Сурамі, де померла поетеса. Мені здавалося, фільми про долю Лесі Українки мали існувати, а тема лежить на поверхні. Але вивчаючи безліч матеріалу, присвяченого творчості поетеси, я зрозуміла – про неї практично немає кінострічок. Єдина ігрова «Іду до тебе» була знята в 1971 році. Але ж Леся Українка – не тільки одна з ключових фігур української культури, а й сильна жінка. І тоді ми вирішили, що цей сюжет є актуальним, і він обов'язково повинен бути живим, а не стереотипним. Ми хочемо створити фільм, в котрому Леся розкриється, як жива людина зі своїми слабкостями й емоціями.

Про що саме буде фільм?
Він охоплює майже все життя Лесі Українки: від дитинства до самої смерті. Творча група фільму прагне показати її образ не у запорошеному портреті на шкільний стіні, а живою, пристрасною, чуттєвою людиною, чий життєвий шлях був непростим: смертельне захворювання, загибель коханих. Важливо показати Лесю Українку, як різнобічну особистість, жінку, в якої поєднувався великий талант і прості людські переживання.

В Дар'Ї Полуніній є все, чого ми шукали: інтелігентність, талант, аристократизм, краса, глибинне розуміння особистості Лесі Українки

Як ви формували знімальну групу, як добирали акторів?
Зараз команда ще в процесі формування. Ми зняли тизер байопіку, і це стало своєрідне «бойове злагодження» команди – дивилися, наскільки нам комфортно працювати один з одним, чи всі розуміють настрій і атмосферу, яку ми повинні створити на екрані. Попереду нас чекають кастинги, а також плануємо шукати технічних фахівців.
Поки що ми закрили важливі позиції: знайшли режисера – Нану Джанелідзе і виконавицю головної ролі – актрису Дар'ю Полуніну.
Ми шукали режисера, чиє бачення збігається з нашим. Також, хотілося, щоб режисером була жінка – мені здається, саме жінка зможе зрозуміти історію Лесі. Ми хочемо, щоб ставлення режисера до особистості Лесі Українки було максимально об'єктивним, щоб він міг глянути на всі події життя Лесі трохи збоку. Мені здається, саме так ми зможемо уникнути того стереотипного ставлення до нашої героїні, яке "виховала" в нас школа. Це була одна із причин, чому ми звернулися до Нани Джанелідзе, грузинської режисерки. Окрім того, що саме в Грузії з'явилася ідея стрічки.
До речі, ми майже рік вмовляли Нану: у неї був свій великий проект в Грузії, тому вона погодилася не одразу. Зараз Нана вже прочитала всі листи Лесі і активно занурюється в контекст.

А що стало вирішальним у затвердженні Дар'ї Полуніної на роль?
Насправді, я бачила Дашу у декількох фільмах, а також у промо-відео Одеського кінофестивалю 2018, але ідея спробувати її на цю роль виникла абсолютно спонтанно. Мені трапились її фото у фейсбуці, і я одразу зрозуміла – це ж вона, Леся Українка! В ній є все, чого ми шукали: інтелігентність, талант, аристократизм, краса, глибинне розуміння особистості Лесі Українки. І, головне, інтелект, адже грати таку складну роль може лише дуже освічена людина. Ми запросили Дарину на прослуховування і переконалися, що саме вона відмінно втілить образ Лесі

в 2021 році виповнюється 150 років з дня народження Лесі Українки. Ми не прив'язуємося до цієї дати, але, мені здається, було б символічно

Чим запам’яталися зйомки тизеру?
Він знімався ще восени в Києві у Голосіївському парку та в одній фотостудії. Запам'яталася мужність Даші Полуніної. В одній зі сцен вона повинна була йти по землі босоніж, а на вулиці, між тим, лише +6. Даша відмовилась від допомоги постановників, котрі хотіли підкласти під жовте осіннє листя килим, і пішла просто по землі. Взагалі, на зйомках їй було непросто: ми змушували її ходити босою, поливали «дощем» – вона дуже стійко трималася.

На якій стадії робота над стрічкою зараз, коли планується прем’єра і які плани на прокат?
Оскільки ми залучили фінансування, то вже з вересня почнемо активну підготовку до знімального процесу. Більша частина зйомок буде проходити влітку. Плануємо знімати в Києві, в Грузії та на Закарпатті.
Звісно, в нас купа планів щодо прокату та міжнародної співпраці, але ми ще на початку. Хотілося б приступити до зйомок ще у цьому році. Поки складно говорити про те, коли вийде фільм, але в 2021 році виповнюється 150 років з дня народження Лесі Українки. Ми не прив'язуємося до цієї дати, але, мені здається, було б символічно.

Україночкам теж так здається:), і ми дуже зичимо знімальній групі представити фільм саме до ювілею неймовірної Лесі. «Після того, як я, готуючись до ролі, почала занурюватись у її життя, мені навіть стало страшно від того, якою величною була ця жінка, – поділилася з україночками своїм враженням Дар'я Полуніна. – Адже я така маленька людина у порівнянні з нею – як я повинна це передати? Чим далі, тим більше розумію, якою живою, чутливою вона була. Дуже хочеться, щоб про це дізналися усі».

До речі, найкращою подругою Лесі була не менш видатна жінка і письменниця Ольга Кобилянська – історії її кохання почитайте тут. Теж варті екранізації...

Рубрика: 

Новини партнерів

?