Жіночі ритуали у купальську ніч. Тобто сьогодні – з 6 на 7 липня, напередодні свята Івана Купала.

За церковним календарем воно є днем народження Івана Хрестителя, а у прадавніх язичницьких віруваннях – символом завершення літнього сонячного циклу, днем бога Купала. З поширенням християнства ці два свята, вважаймо, «об'єднали»: до Купала додали Івана).

Наші предки відзначали Купала трошки раніше – 20-22 червня у літнє сонцестояння, коли сонце піднімалося до зеніту і перебувало наче в куполі – найвищій небесній точці. Рослинний і тваринний світ в цей час отримує найбільше тепла і світла, визрівають зерна і плоди. Тому Купала вважали богом плодючості й зображали з відповідною чоловічою ознакою:)

Головними персонажами свята були Купала та Марена – чоловіче (сонячне) і жіноче (водяне) божества. Їх на гуляннях в цей день обирали між собою хлопці й дівчата. Обов'язково брали гілки верби – купайлиці, що символізували поєднання чоловічої і жіночої стихій. Взагалі, традицій і ритуалів було безліч, багато з них дійшли й до наших часів. Вірити у них не варто, але для розваги у суботній вечір можна якісь відтворити, заодно повеселитися з друзями і коханими:)

 

З купальської води та зібраних у купальську ніч трав дівчата робили «купіль краси» – замість сучасних спа

Гадання на вінках. Чудова розвага для тих, хто відпочиває на дачі чи живе у маленьких містечках або селах. Вінок треба сплести, піти до річки чи озера, пустити по воді і змусити чоловіка його піймати!) Колись вважалося: дівчина, чий вінок дістав хлопець, повинна його поцілувати і бути з ним у парі на це свято. Вибір зарання можна узгодити)

Стрибки через вогонь. Можна спершу насмажити шашликів, а потім за руку з судженим (тим, що піймав вінок) позмагатися з іншими парами, хто вище стрибне через вогнище. Предки запевняли, що згодом хлопець з дівчиною обов’язково поберуться. А одружені можуть просто пристрасно кохатися потім всю ніч) Головне, добре загасити сам вогонь: інакше, мовляв, відьма чи упир або вовкулака дістануть іскру і завдадуть людям клопоту.

Квітка щастя. Веселим гуртом можна пошукати чарівну папороть – кочедижник, яка, за повір'ями, зацвітає лише у Купальську ніч і дарує вічне щастя і кохання тому, хто її знайде. Свідчень того, що її бодай раз знайшли нема) Але казали старі люди, що коли вона розкривається, чується наче постріл, наче грім, ліс враз зашумить і осяється світлом від чарівного вогню цієї квітки і її пахощі підуть по всьому лісу. Зривати її міг тільки чоловік, до речі.

Захист оселі. У Купальську ніч прокидалися темні сили, тому господині попід стріху всовували лопухи, яких боїться лиха сила, на порозі клали ніж, щоб відьма не переступила, і весь день носили часник за поясом.

Цілюща вода. До світанку дівчата мали скупатися у водоймі або набрати в криниці чарівну купальську воду. З неї та зібраних у купальську ніч трав потім робили собі «купіль краси» – замість сучасних спа) Те що треба у вихідні, на які цього річ випадає Купала)

 

Фото з відкритих джерел

Рубрика: 

Новини партнерів