Два доленосні кохання Леся Курбаса.

25 лютого виповнюється 133 роки з дня народження українського режисера. Лесь Курбас унікальний не лише тим, що знав 8 мов (проте принципово не вивчав російську), що заснував аж 6 нових театрів, що перший отримав паризьку театральну відзнаку. Цей геніальний драматург ще й проходив пів життя із кулею в серці. І це не художній прийом, а справжня рана його першої історії кохання...

Максималіст від природи, Курбас вирішив укоротити собі віку, вистреливши прямо в серце, але доля розпорядилася інакше

Уперше молодий 26-річний Курбас закохався у свою партнерку по сцені, приму, яку глядачі називали "галицькою Заньковецькою" — Катерину Рубчакову. Лесь та Катерина грали закохану пару в усіх виставах театру "Руська бесіда", але вона була не лише старшою за Курбаса, але й мала родину, її чоловік був режисером та актором театру. Лесь Курбас розумів, що чинить аморально й довго приховував свої почуття, а відкривши їх своїй обраниці, не отримав взаємності, почувши натомість сміх в обличчя. Максималіст від природи, Курбас вирішив укоротити собі віку, вистреливши прямо в серце, але доля розпорядилася інакше. Куля зупинилася в серці, лікарі вирішили її не діставати, щоб не зашкодити Лесю, а сам молодик лишився живим і проходив решту життя з нагадуванням про своє перше, але нещасливе кохання. До слова про це, після одужання Курбас повернувся до того ж театру та ще не раз грав з Катериною на одній сцені. Така-от трагічна історія, але знайти своє справжнє кохання Лесеві все ж судилося!

На фото: Лесь Курбас і Валентина Чистякова разом з колективом театру "Березіль", фото з відкритого доступу

Уже згодом пара взяла шлюб та прожила 15 щасливих років

У 31 рік драматург закохався у 18-річну балерину Валентину Чистякову, яка разом з батьками втекла з Москви від більшовиків.
Не було й дня, щоб пара не гуляла київськими парками, обговорюючи театральне мистецтво та літературу. Лесь позичав Валентині книги мовою оригіналу, а вона дивувалася його багажу знань і соромилася своєї неосвіченості, хоч сама закінчила гімназію з золотою медаллю. Лесь Курбас через своє захоплення почав запізнюватися на репетиції, чого раніше не траплялося, тож театрали почали його ревнувати та навіть хотіли отруїти Чистякову. Уже згодом пара взяла шлюб та прожила 15 щасливих років, в які драматург виховав із своєї дружини акторку високого класу й лагідно називав її "мавпочкою".

На фото: Валентина Чистякова в театральних образах, фото з відкритих джерел.

Ось так буває — проносив у серці кулю від нещасного кохання, а загинув від кулі радянської

А потім звична для того часу історія: арешт, заслання й табори, та навіть там Курбас примудрився влаштувати театр. Лесь та Валентина переписувалися, але через якийсь час листи перестали надходити. Після років мовчання Чистяковій офіційно повідомлять, що її чоловік помер від інсульту. Насправді ж Курбаса розстріляли однією кулею лобом до лоба з хорошим другом Миколою Кулішем.
Ось так буває — проносив у серці кулю від нещасного кохання, а загинув від кулі радянської.
Валентина часто задумувалася про самогубство, але вирішила, що краще віддати своє життя сцені, як і хотів би її чоловік. Чистякова прожила до 84 років, здобувши звання народної артистки, проте так і не дізналася правдиву причину смерті Леся Курбаса.

Рубрика: 

Новини партнерів

?