Прості способи зменшити кількість сміття і забруднення екології. 
Бо вдумаймося лише: кожна людина залишає після себе приблизно 200 кілограмів сміття на рік! І лише ми можемо цю кількість зменшити. Про це і філософія zero waste або "нуль відходів", до якої з кожним роком долучається все більше людей. Її принципи – це, по-перше, сортування і переробка сміття, щоб воно використовувалося повторно і не потрапляло на смітник, і по-друге: помірне споживання – не більше, ніж людині взагалі потрібно. Дотримуватися цих принципів не так вже й важко – проект KyivSmartCity склав нам у поміч підказки.

Коли ви бачите на щось знижку в магазині, подумайте, чи дійсно воно вам потрібне. Чи встигнете ви з’їсти цей продукт, чи будете користуватися товаром. Те саме стосується й одягу та взуття. Старий одяг не обов’язково викидати, його можна віддати в пункти recycle, або ж віддати на благодійність. Так само можна говорити й про нову техніку. Якщо вам дійсно щось треба – купіть звичайно. Але коли є можливість полагодити телефон чи комп’ютер, то це буде дешевше і краще. Навіть якщо й купувати нову техніку, то хоча б стару здавати на утилізацію виробнику.

Відмовтеся від поліетиленових пакетів і зменшіть використання побутового пластику. Пакети фантастично довго розкладаються, накопичуються в найнеочікуваніших місцях і майже третина всього сміття на звалищах – це упаковки. Для круп та овочів є спеціальні багаторазові пакети, сітки, текстильні торбинки. І більше не доведеться шукати вдома місце для пакета з пакетами.

Перевірте, чи є поблизу бювети з питною водою. Якщо є, то чи відповідають вони санітарним нормам. Тоді вам не доведеться купувати воду в магазині. Ви також можете встановити фільтр для води вдома і тоді взагалі не треба буде нікуди ходити. Перестаньте купувати маленькі пляшки води, просто набирайте вдома воду в свою металеву чи пластикову банку й носіть із собою.

 

Стос паперу заввишки 1 метр зберігає дерево висотою 10 метрів

Придбайте додому рослини. Навіть пара квіточок на підвіконні, які ви щодня поливатимете, покращать вигляд квартири, трошки поліпшать повітря й розвинуть емпатію до природи.

Перейдіть на екологічні безфосфатні мийні засоби. Повірте, вони не дуже вже й дорожчі, зате менш шкідливі. В Україні більша частина ринку порошків має концентрацію фосфатів 30-40 %, а в Європі – менше ніж 5 %. Порошки та інші мийні засоби сильно забруднюють воду й річки. Настільки сильно, що поблизу зливних труб і очисних споруд просто не живе риба.

Користуйтеся пральною машинкою тільки тоді, коли у вас достатньо речей, щоб заповнити барабан. Не треба вмикати напівпорожню машинку. Ну і не використовуй дуже багато порошку.

Вимикайте електроприлади з розетки, навіть коли вони не працюють. Нагадуємо, що більшість електроприладів споживають енергію в режимі очікування. Ви можете придбати автоматичні розетки та подовжувачі з вимикачем, щоб не треба було щоразу витягати вилку з розетки. Те саме стосується телевізора, мікрохвильової печі, ноутбука, зарядного пристрою для телефону. До речі, якщо надумаєте купувати новий комп’ютер, краще придбайте ноутбук. Вони значно економічніші.

Не викидайте відпрацьовані речі, а віддавайте у спеціальні пункти прийому. Майже весь папір, книжки, зошити, картонні коробки можна здавати на вторинну переробку – такі пункти є майже в кожному місті. Те ж стосується і скляної тари і алюмінієвих бляшанок. Скло розкладається понад тисячу років, але процес його перероблення найпростіший з-поміж усіх інших видів відходів. Здавати на перероблення лампочки і батарейками – взагалі обов’язок кожного.

Не забудьте про великі побутові прилади й усілякі електронні дрібнички. Не треба просто викидати старий монітор, відеомагнітофон чи холодильник на звалище. Та й навушники, телефони, інші гаджети. Краще здати такі речі на перероблення. У деяких із них є важкі метали та інші шкідливі речовини, після яких земля відновлюється дуже сутужно. До того ж, краще користуватися багаторазовими акумуляторами, аніж батарейками. Одна батарейка забруднює 20 м2 землі.

Сортуйте сміття і здавайте його у спеціальні пункти прийому. Невеличка проблема із сортуванням сміття полягає в тому, що папір, скло, пластик бувають різні. І всі їх треба по-різному переробляти. Тут допоможе мобільний додаток «Сортуй». Завантажити безкоштовно його можна з App Store і Google Play. Окрім того, дізнатися про пункти прийому сміття можна на сторінках громадської організації «Україна без сміття».

Рубрика: 

Новини партнерів