Як побороти вікову дискримінацію і знайти роботу тим, кому за 40. 
Так, знаємо, що за українським законодавством ейджизму начебто не існує, а в Кодексі законів про працю заборонено при працевлаштуванні вказувати обмеження за віком чи відмовляти у працевлаштуванні через вік. І ця заборона стосується не лише тих, кому за 40, а й тих, кому лише 20.

Втім, у житті все дещо інакше: близько 80% працедавців встановлюють обмеження за віком. І ті з нас, хто змінював чи шукав роботу, чули одне й те ж питання: «А скільки вам років?» І навіть, якщо ти чудово виглядаєш, повна сил, завзяття, досвіду і навіть почуття гумору, щоб відповісти «Двічі по двадцять», шанси влаштуватися на роботу в цьому віці значно нижчі, ніж у тих, кому справді лише 20.

Компанії, на жаль, часто розмірковують шаблонно: молоді працівники легше навчаються, більш працездатні, активні – краще таких навчити з нуля, ніж перевчати досвідчених. Є компанії з молодим топ-менеджментом, і їм простіше знайти спільну мову з ровесниками. Великі компанії часто орієнтовані ще й на внутрішній розвиток працівників, тому влаштуватися туди досвідченим кандидатам «з вулиці» та ще й у зрілому віці тим паче складно.

 

Досвід – беззаперечний плюс працівників 40+, і шкода, що не всі працедавці це розуміють

Долати всі ці стереотипи і перепони жінкам допомагає партнер україночок – проект RIZNA, заснований минулого року «Центром зайнятості Вільних людей»: тут проводять лекції, майстер-класи для жінок будь-якого віку, консультують з перекваліфікації, саморозвитку і працевлаштування. Учасницями проекту RIZNA вже стали 50 жінок, які не лише здобували нові знання для подальшоі? професіи?ноі? реалізаціі?, а й пройшли тренінгові програми з самопрезентації, ораторської маи?стерності, юридичної і фінансової грамотності. Окрім того проект RIZNA запустив в мережі інтернет флешмоб #НезручнаСпівбесіда, щоб підтримати жінок, які мали досвід співбесід, коли потенційний роботодавець дозволяв собі ставити незручні запитання, про вік теж. 

Головне – не опускати руки і пробувати, підкреслює кар’єрна консультантка проекту RIZNA Олена Бєлікова. Вона знає про ейджизм не на словах: її мама, керуюча кількома магазинами, у 43 роки опинилася без роботи. Що таке 43 роки у наш час? Це досвід, самостійність, впевненість. «Але мама не могла влаштуватися понад три місяці саме через вікові обмеження. На щастя, знайомий відкривав власний магазин зоотоварів і запросив маму на роботу. Вона стала одним з найкращих працівників, бездоганно знає асортимент, вміє спілкуватися з покупцями, які завдяки їй вже стали постійними. Це беззаперечний плюс працівників 40+, і мені шкода, що не всі працедавці це розуміють», – ділиться Олена і дає кілька порад тим, хто зараз шукає роботу і зіштовхнувся з ейджизмом.

 

помічайте можливості усюди: будь-що може вказати напрямок чи «відкрити двері» до нового місця роботи

проконсультуйтеся. Можете звернутися до проекту RIZNA, можете просто згадати, хто з ваших знайомих нещодавно змінював роботу: розпитайте, що і як, які були труднощі, помилки, що допомогло отримати посаду.

проаналізуйте своє резюме. В один стовпчик випишіть всі свої професійні переваги і досягнення – це те, що вам потрібно донести до працедавця. В другий стовпчик запишіть те, чого вам не вистачає для нової вакансії чи напрямку роботи – це вам треба обов"язково підтягнути.

підтримуйте в собі хороший настрій – щасливу врівноважену людину видно одразу і запросять на роботу передусім. Поки маєте час – висипайтеся, спілкуйтеся з друзями, займіться хобі. Ви маєте набратися енергії перед тим, як почати її віддавати на новій роботі.

помічайте можливості усюди: оголошення посеред стрічки новин, випадкова розмова з бувшим колегою, нові знайомства на професійній лекції – будь-що може вказати напрямок чи «відкрити двері» до нового місця роботи.

перетворіть невдачу на завдання: на кожне «щось іде не так» реагуйте «а якщо я спробую іншим чином». І пробуйте! Не відповідають на резюме – передивіться його і відредагуйте. Не запросили на роботу після співбесіди – проаналізуйте свої помилки і не повторюйте наступного разу. Взагалі не надходять пропозиції – змініть канали пошуку роботи.

Окрім Олени, своїм досвідом працевлаштування після 40 поділилися ще дві україночки – тренерки проекту RIZNA.

 

Я зуміла змінити своє ставлення від «я так звикла» на «я знайду спосіб виконати ці завдання в існуючих умовах»

Олена Ковальчук, психолог, бізнес-тренер і консультант з управлінських і переговорних навичок
«Жартую, що я – приклад розвитку кар’єри. 9 років пропрацювала в зарубіжній компанії, 5 років викладала програму МВА, майже 2 роки стажу в українських компаніях і от вже третій рік працюю фріланс. Двічі я зіштовхнулася з пошуком роботи: вперше після декрету, вдруге – після 45-ти, і двічі «зламала систему». Мені особисто допомогли три речі.

Наполегливість. Попри безліч розісланих резюме і відмов я продовжувала шукати. Більше того, цікавилася у рекрутерів, що виправити або додати в своїх знаннях, резюме, стилі спілкування, щоб отримати роботу. Перед співбесідою відповідала собі на питання: для чого я потрібна саме цій компанії, які задачі можу допомогти їй вирішити? Я навчилася проходити співбесіди професійно:)

Навчання. Я досліджувала свою професію і суміжні, вивчала очікування роботодавців, багато читала, тренувалась. Навіть працювала у неоплачуваних проектах, щоб мати шанс набути досвід. Я зуміла змінити своє ставлення від «я так звикла» на «я знайду спосіб виконати ці завдання в існуючих умовах», а це дуже важливо, коли ти багато років працюєш у певному стилі і тут раптом маєш його змінити.

Зв’язки. Я почала відвідувати професійні заходи, майстер-класи, тренінги – спочатку переважно безкоштовні – повірте, їх достатньо, треба просто знайти і піти. Долучилася до тематичних і професійних груп у соцмережах, підписалася на блоги фахівців, які мене цікавили. Це дуже розширило і мої знання і мої знайомства.
Але головне я заборонила собі опускати руки. І все вдалося. Зичу усім жінкам знайти роботу до душі!

 

Якщо це робота вашої мрії, не вказуйте вік взагалі, щоб пройти перший фільтр, а потім зробіть все, щоб на співбесіді продемонструвати свою професійність

Віра Родіонова, бізнес-консультант, спеціаліст з персоналу
«Я маю досвід по обидва боки «барикади»: і як працедавець (20 років займалася операційним менеджментом у відомих компаніях), і як претендент на вакансію – після 40-ка я звільнилася і теж шукала роботу. Можу сказати, що на вік не звертають особливу увагу, якщо людина давно і продуктивно працює в колективі. На позиції топ-менеджерів такі спеціалісти, навпаки, затребувані – мають потрібний досвід і репутацію. Молодших хочуть бачити серед спеціалістів середнього рівня. Не секрет, що рекрутери в оголошеннях про вакансії ставлять фільтри, і шанси, що ваше резюме потрапить у список кандидатів, – мізерний. Що робити? Якщо це робота вашої мрії, не вказуйте вік взагалі, щоб пройти перший фільтр, а потім зробіть все, щоб на співбесіді продемонструвати свою професійність.
Я на собі відчула, що таке ейджизм: побачила вакансію, відправила резюме, виконала тестове завдання, пройшла телефонну співбесіду, отримала запрошення на співбесіду вживу. І от за годину до неї телефонує рекрутер і серед іншого уточнює, скільки мені років. Кажу: 43. Чую типову фразу: нам потрібні співробітники до 35. І все: кладе слухавку, видаляє з чату, не дає навіть шансу. Було неприємно, але що робити. Треба рухатися далі.
Я зателефонувала всім знайомим, повідомила, що шукаю роботу, звернулася в агентство з працевлаштування, розмістила резюме на всіх можливих сайтах у різних дотичних до моєї спеціальності розділах. І вже за два тижні я мала нову роботу, причому обирала з трьох дуже хороших пропозицій. 
Що можу порадити тим, хто у 40+ претендує на вакансію...

Шукайте те, що справді приноситиме задоволення. Коли ще, як не зараз, у дорослому віці? Окрім того, працедавцям подобаються захоплені своєю справою кандидати, це цінніше за вік.

Якщо хочете змінити професійний напрямок, підготуйтеся морально і фінансово: така кардинальна зміна може зайняти більше часу, ніж пошук роботи за спеціальністю.

«Діджиталізуйтеся»: зараз багато послуг і робіт виконується онлайн, професійне спілкування, навчання теж відбувається через інтернет. Зареєструйтеся у соцмережах, на професійних форумах, групах: це допоможе отримати нові знайомства, знання і замовлення.

На співбесіді продемонструйте, що ви людина позитивна: у колективі цінують доброзичливу атмосферу і серед двох кандидатів різного віку нададуть перевагу тому, з ким легко і приємно спілкуватися.

Вірте у себе і пам"ятайте стару мудрість: хто шукає, той завжди знайде:) Бажаю україночкам реалізуватися і щоранку з радістю йдти на роботу:)

Ми разом з проектом RIZNA цього також бажаємо і сподіваємося, що перелічені поради допоможуть не просто працевлаштуватися, а отримати вакансію своєї мрії. 

Новини партнерів

?