Невидимі статуси, правило доби, ділові смс – як спілкуватися в вайбері, fb чи воцапі.

Ще п’ять років тому ці назви звучали як… якась лайка якогось німецького чи англійського діалекту): вай-бер, воц-ап, фе-бе, а нині без цих месенджерів ми не уявляємо щоденного спілкування: сто смс в день коханому і 5 фото дизайн-макету колезі, три онлайн-посилання магазинів для подруги і один аудіозапис з настановою сину – ми спілкуємося у месенджерах без обмежень у часі і просторі. А вони, втім, є. І є свої правила пристойності та етикету – так само, як у живій розмові. Зібрали найтиповіші звідусіль: з відкритих лекцій фахівців з комунікацій, зі статтей бізнес-тренерів та з інтерв’ю знавців етикету. Запам'ятовуйте, дівчата:)

Месенджери в роботі слугують лише для термінових повідомлень або неформального спілкування, якщо у вас з колегою… шури-мури чи давнє, перевірене приятельство. В ділових стосунках керівник-підлеглий, замовник-виконавець усю переписку краще вести через робочий мейл. По-перше, це офіційний, призначений саме для справ, «канал» зв’язку. По-друге, це певні рамки і вимоги до ведення переписки. По-третє, це ваша гарантія: лист чи повідомлення не загубляться, не делітнуться в круговерті вайберів-воцапів-телеграмів-смс.

«Не ходіть по інших каналах», казала одна кумедна ревізорка. Перефразовуючи її, скажемо: не ходіть по різних месенджерах до одної людини – пишіть з якогось одного. Ввічливий адресат, звичайно, стерпить ваш «круговий обстріл» з вайберу, потім з воцапу, потім ще у фейсбук, але подумки вас десь та й захоче заблокувати. Тому краще заздалегідь уточнити при знайомстві або в принагідно в розмові, через який месенджер зручніше зв’язуватися. Між іншим, простежується вже й певна «профорієнтація» за месенджерами: в одній сфері надають перевагу телеграму, в іншій – популярніший воцап. Навіть у різних країн є свої вподобання: скажімо, в Казахстані більше популярний месенджер інстаграму, в Італії – вайбер.

Пам’ятаймо про робочий час – і свого чоловіка, і доньки-студентки, і Оксани, яка обіцяла надіслати вам посилання на стоковий магазин. З 10.00 до 18.00 чи коли там закінчується офісна «каторга» не дуже ввічливо смикати людей своїми «Як справи?», «Чого мовчиш?», «Що нового?». Якщо вже дуже приспічило виявити турботу чи кров з носа треба те посилання на стоковий магазин, то краще написати в обідню перерву – більше шансів отримати щиру відповідь і п’ять хвилин приємного спілкування, а не роздратоване «я зайнятий». У не смиканні більше турботи, аніж у щогодинному «Поїв? Втомився?».

Чесна відмова – це теж відповідь, а ігнорування, відтягування, уникання – це не дуже чесно і не дуже гідно

Не засмічуйте спілкування в месенджерах "дробленими" повідомленнями: одне смс «Привіт», друге «Маю питання», третє «Маєш час?», четверте «Можу тебе набрати». Сформулюйте одне повідомлення, коротке і по суті, і не відволікайте, не дратуйте адресата багатократним пустомовним «дзеньканням».

Приховати статус – перебування у мережі чи отриманого повідомлення – ваше право, навіть у діловому спілкуванні. І це справді рятує від докучливих клієнтів, від кавалерів, яких треба провчити мовчанням, від мами, яка пише 100 питань у день:) Але водночас це завжди такий маленький червоний сигнальчик про людину: приховує свій статус – значить, щось приховує або від когось ховається. Точно не від армії фанатів, бо не Мадонна. Зізнайтеся, ви теж так думаєте, коли раптом бачите у замовника або не дай боже у рідного чоловіка:) invisible або вимкнений звіт про прочитання.

Писати по роботі у вихідні чи серед ночі, звісно, моветон. Хіба що понаднормова праця, ненормований графік, суботньо-недільний захід чи разовий проект передбачає зв'язок 24/7 і обумовлений заздалегідь. Інакше ви маєте повне право відповісти в свій офіційний робочий час – головне, щоб ваше право адекватно розуміли на іншому кінці «дроту»:) Про всяк випадок бажано перестрахуватися і коротко відповісти: «Зможу подивитися/прочитати/вирішити/зробити зранку/в понеділок». Так ви вб'єте двох зайців: не проігноруєте, але й окреслите свій графік.

Взагалі, на будь-яке – увага! – прочитане повідомлення краще відповісти: і задля етикету, і заради… самозбереження. Є такі гіперактивні «абоненти», які не отримавши відповіді в вайбері, штурмуватимуть вас через воцап і так по колу – з найкращих міркувань, тому що ви, напевно, не помітили його смс у вайбері і точно помітите в воцап. А потім ще й обов’язково зателефонують – для надйності. Таким дешевше одразу відписати: «дякую, отримала, звільнюсь і обговоримо» або «дякую, але для мене це неактуально». Чесна відмова – це теж відповідь, а ігнорування, відтягування, уникання – це не дуже чесно і не дуже гідно. Тим паче у переписках по справі. Навіть якщо нема часу на довгі пояснення, але 5 секунд треба знайти і коротко смс-нути: «ознайомлюсь і відповім», «зателефоную пізніше» – в месенджерах є купа готових шаблонів, які вам зекономлять час, нерви і, передусім, репутацію.

етикет і здоровий глузд, звісно, дозволяють нагадати про себе. Коли саме, залежить від статусу ваших стосунків і самого адресата

Доба – максимально припустимий час для відповіді на повідомлення будь-де: по мейлу чи воцапу. І за умови, що ви справді дуже заклопотана людина або часто інспектуєте високогірні чайні плантації, де майже нема мобільного зв’язку. Згодиться будь-яка відповідь: лаконічне «зайнята» тут же чи детальне «вибач, така круговерть…» через 23 години і 59 хвилин, але хоч якась відповідь у цей проміжок має бути. Якщо звісно ви не хочете, щоб мама посивіла від вашого мовчання, чоловік підняв на ноги всю поліцію, а ваш замовник знайшов собі нову «більш відповідальну» дизайнерку. Так, бувають армагедони: вимикається на всій планеті зв'язок, крадуть телефон або викрадають інопланетяни, але це єдине, що може виправдати вашу вперту невідповідь. Ну або ви демонстративно ігноруєте повідомлення свого «колишнього»:)

Коли вам не відповідають – що робити? Якщо це не той колишній, а колега, замовник, шефиня, Папа Римський, подруга, то етикет і здоровий глузд, звісно, дозволяють нагадати про себе. Коли саме, залежить від статусу ваших стосунків і самого адресата: забудькуватого колегу можна смикнути через годину, поважну шефиню – через вищезгадану добу. Хтозна, можливо вони просто забігалися: прочитали повідомлення, відволіклись на інше й забули, так буває з вами теж. Або ж вони вже прочитали нашу статтю про етикет у месенджерах і тягнуть 24 години:) Взагалі, знавці комунікацій радять в кінці важливого для вас повідомлення уточнювати, коли можна розраховувати на відповідь чи рішення і спокійно чекати орієнтовної дати, часу, не перевіряючи щохвилини месенджер і не нервуючи через невизначеність.

Телефонуйте не лише у крайньому разі. З появою месенджерів дзвінок чомусь почав вважатися чимось ледь не інтимним і забороненим – лише для своїх і лише у виключних випадках. В правилах етикету цього нема, і ще донедавна саме дзвінок був єдиним каналом спілкування – і колег, і коханих, і замовників. І саме дзвінок – звісно, доречний, не надокучливий, по суті – здатний прояснити всі питання, зволікання, мовчання. Живе спілкування ніхто не відміняв: навпаки, в сухих переписках дедалі більше цінується те, що тобі приділили хвилину і зателефонували – подякували, відповіли вживу, а не шаблонним смайликом. Теж маймо на увазі)

Новини партнерів

?