Документи, дозволи, квитки – юридичний «гід» для самостійних подорожей і з батьками.  
Зараз у сезон канікул тільки й чуємо від колежанок-матусь «новини» про те, що за законом можна, а що ні, відправляючись з дитиною у дорогу. Тому й зібрали все, що почули чи зіштовхнулися, дізналися самі.   

Перша і головна новина – писали на фейсбук-сторінці ukrainky.com – з серпня 2018 року розлучені мами зможуть виїжджати на відпочинок за кордон зі своїми дітлахами без нотаріального дозволу тата – лише з оригіналом свідоцтва про розлучення або відповідного рішення суду. Але не більше, ніж на 30 днів. На більш тривалі поїздки потрібен або дозвіл тата або виписка Державної виконавчої служби про заборгованість батька з виплати аліментів, якщо така, звісно, є. Інші нюанси не менш важливі,бо стосуються транспорту, без якого жодна дитина нікуди не заїде:)

Їде поїзд, чух-чух-чух
В поїздах дітей до 14 років обов'язково повинні супроводжувати дорослі. Більше того, за правилами, якщо якась перевірка виявить у вагоні маленького пасажира, що їде самостійно, керівник поїзда зобов'язаний на найближчій станції передати його в лінійне відділення міліції, оформивши відповідні документи.
Маленьким мандрівникам поїздка залізницею обійдеться дешевше, ніж дорослим. Втім, не так вже й істотно. Колись давно такий пільговий квиток коштував половину дорослого. Зараз же за дитячий проїзний ми платимо 75% від вартості повного. Зате їздити по ньому можна вже не до 12, як було раніше, а до 14 років. Правда, тільки по Україні, а для поїздок за кордон пільги надаються до десятирічного віку.
Якщо дитині ще не виповнилося 6, і ви не маєте наміру брати для нього окреме місце, то купувати квиток зовсім не потрібно – сідайте в вагон і їдьте. А хочете, щоб син чи донька все-таки подорожували на «своїй» полиці, можете придбати такий же проїзний, як для дітей старшого віку.
А що коли передбачається в поїздка з двома або й трьома малюками – ну раптом ви мама двійнят або везете племінників? За правилами, з одним дорослим безкоштовно може їхати лише одна дитина. Значить, доведеться заплатити, навіть якщо всі малюки розмістяться на одному місці з вами.
При посадці у поїзд діти повинні мати оригінал офіційного посвідчення особи для підтвердження віку. Це може бути свідоцтво про народження або проїзний документ дитини, тобто дитячий закордонний паспорт. І лише оригінал. Певний час провідники задовольнялися копіями, але зараз правила жорсткіші, і без оригіналу вас можуть просто не пустити до вагону. Дитячі посвідчення потрібно пред'являти під час посадки, але в дорозі провідник або інші уповноважені знову можуть їх попросити.
Свідоцтва про народження про всяк випадок краще взяти й для немовлят. Те, що відрізнити немовля від дитсадківця може навіть підсліпкуватий провідник, не має значення. Інструкція забороняє посадку в вагон без оригіналу відповідного документа, і ніяких винятків для дітей до року немає.

 

Подорожуючи з дитиною завжди беріть з собою оригінал її свідоцтва про народження, особливо, якщо ви з дитиною на різних прізвищах, щоб спокійно підтвердити, що ви її не вкрали)

На колесах
Збираючись у поїздку на міжміському автобусі, майте на увазі, що місця з номерами від 1 до 4 не можуть займати пасажири, молодші 14 років. Подорожуючи міжміським автобусом, дорослий може безкоштовно перевозити з собою одну дитину віком до 6 років, якщо та не займає окремого місця. Дітям від 6 до 14 років потрібно купувати квиток – дитячий – за пільговою ціною (зі знижкою 25%). Але діють вони не цілий рік, а лише з 1 жовтня по 15 травня – це треба уточнювати у перевізника.
Діти до 10 років не мають права їхати в міжміському автобусі без супроводу дорослих. Це не стосується лише спеціальних шкільних автобусів і внутрішньообласних маршрутів, якими сільські школярі добираються до місця навчання.

Полетіли!
Правила повітряних перевезень дещо відрізняються від залізничних та автобусних. Зокрема, пільги діють лише до 12 років, а безкоштовно не літають навіть найменші. Один дорослий пасажир може провезти одну дитину віком до двох років зі знижкою 90%, якщо малюк не займає окремого місця.
Забронювати індивідуальне крісло для крихітки теж можна, але тоді квиток оформляється як на дитину до 12 років. Такі ж квитки будуть потрібні для другого, третього та інших дітей до 2 років, що летять з одним дорослим. Діти до 12 років зазвичай подорожують за 50-70% від повного тарифу.
Скільки дитячого багажу можна взяти з собою, залежить від виду пільги. Якщо це знижка 90%, то дитині безкоштовно можна провезти 10 кг, а віддавши за переліт не менше 50% від звичайної вартості, отримуєте можливість взяти з собою стільки ж, скільки дозволено за дорослим квитком. 
Якщо ви маєте намір летіти з грудними дітьми, то при посадці можете отримати крісло-люльку і набір для немовляти. Для цього потрібно всього лише заздалегідь зробити відповідний запит в авіакомпанію, а при реєстрації на рейс попередити її працівників.

 

Діти від 4 до 12 років (в деяких компаніях – до 14 і навіть 16 років) можуть летіти як з дорослими так і без них, але під відповідальність авіакомпанії

Я сам!
Дещо інакше, ніж залізничники, авіаперевізники ставляться і до дитячої самостійності. І хоча правила у різних авіакомпаній можуть трохи відрізнятися, в цілому вони схожі. 
Зазвичай дитина до чотирьох років може подорожувати тільки в супроводі дорослих – батьків або супроводжуючих віком не молодше 18, або ж зі спеціально найнятою бортпровідницею. Така подорож обійдеться в суму дитячого квитка (зазвичай це 10% або 50% від вартості дорослого) плюс оплата супроводу, рівна вартості дорослого квитка. Тобто, краще супроводжувати дитину самій. 
Діти від 4 до 12 років (в деяких компаніях – до 14 і навіть 16 років) можуть летіти як з дорослими так і без них, але під відповідальність авіакомпанії. При цьому з моменту реєстрації і до тих пір, поки ваше чудо не передадуть з рук в руки уповноваженій для зустрічі людині, всю відповідальність за його життя і здоров'я несе авіакомпанія.
Щоб оформити таку поїздку, дитина повинна взяти з собою нотаріально завірені дозволи від батьків, а батьки мають заповнити в представництві авіакомпанії спеціальний документ, який теж повинен бути у дитини під час усієї подорожі. 
Крім того, існують і додаткові обов'язкові умови. Батьки або їх законні представники повинні завчасно приїхати в аеропорт для реєстрації на рейс. Маленького мандрівника обов'язково повинні зустрічати, причому, хто саме, вказується заздалегідь. Якщо політ з пересадкою, то не повинно бути ні переїзду в інший аеропорт, ні ночівлі в пункті трансферу. У разі, коли дитину не зустрінуть, або дані зустрічаючих не співпадуть з даними, зазначеними в документі, малолітнього пасажира відправлять назад, а всі витрати на зворотний переліт ляжуть на батьківські плечі.
Як правило, переліт дитини до 8 років без супроводу дорослих оплачується за повним стандартним тарифом. Діти від 8 до 12 років у більшості авіаперевізників летять за половинну вартості. При цьому вони так само, як і дорослі, можуть безкоштовно провозити вантаж в межах встановленої норми. Якщо вагу перевищено, то доведеться додатково розрахуватися за прийнятим в авіакомпанії тарифом.
Вітчизняні авіакомпанії беруть на борт під свою відповідальність дітей (від 5 до 14 років з України та від 5 до 16 років за межі України) тільки на власні прямі або трансферні рейси. Тобто рейси з короткою проміжною пересадкою, після якої дитина летить літаком тієї ж компанії без переоформлення вантажу і не проходячи повторно всі передпольотні формальності.

До речі, що робити у разі форс-мажорів під час перельоту – спізнення на рейс, реєстрацію, скасування рейсу – читайте тут.

Новини партнерів

?