Про одеського «Люм’єра», Параджанова, «Землю» і «Мої думки тихі».

Щорічно в другу суботу вересня відзначається День українського кіно. Тож погодьтеся, сьогодні саме час передивитися наші фільми, а перед цим прочитати кілька цікавинок про український кінематограф. Такі підготувала для вас наша авторка Марія Хоменко.

Йосип Тимченко закинув ідею, так і не запатентувавши кіноапарат

1. Упевнені, що брати Люм’єр були засновниками кінематографу? Проте фактично першовідкривачем кіно може вважатися українець Йосип Тимченко, котрий створив прототип сучасного кінознімального апарату та апарату для кінопроекції ще в 1893 році. Він же й був першим кінооператором, коли зафіксував конференцію лікарів в Одеському університеті та кінні перегони. І хоч його знімальне обладнання успішно пройшло випробування документальним кіно, та Йосип Тимченко закинув ідею, так і не запатентувавши апарат. Тож справжнього визнання йому так і не дісталося.

2. Фільм “Тіні забутих предків” Сергія Параджанова — чи не найвідоміша українська кінострічка у світі: вона нагороджена 39 міжнародними нагородами та 24 гран-прі на світових кінофестивалях. У вересні цього року кінострічці виповнилося 55 років. Проте мало хто знає, що фільм "Тіні забутих предків" разом із ще одним фільмом Параджанова “Колір граната” включений до програми Гарвардського університету, як обов'язковий до вивчення на факультеті кінознавства, уявляєте? Цікаво, що Сергій Параджанов відмовився від готелю, який йому пропонували на час знімального процесу, бо захотів жити серед гуцулів та пізнавати їхні традиції. Можливо, саме тому кіно вийшло настільки якісним та реалістичним. До речі, Параджанов ну дууже набрид радянській владі, тож його запроторювали за ґрати, приписуючи український націоналізм та гомосексуалізм.

Паралельно із роллю Івана Палійчука в стрічці Параджанова актор грав Тараса Шевченка у кіно “Сон”

3. Івана Миколайчука, який зіграв головну роль у “Тіні забутих предків” навіть запрошували зніматися до Голлівуду. І, що цікаво, це одразу після його дебютної ролі в “Тінях...” Ну а Параджанов до цієї пропозиції ставився негативно, бо вважав, що так зіграти можна лише один раз за все життя. А ще Миколайчук знімався у двох фільмах одночасно: паралельно із роллю Івана Палійчука в стрічці Параджанова актор грав Тараса Шевченка у кіно “Сон”. Не знаємо, як він усе встигав s так добре перемикався між ролями, але факт лишається фактом.

4. Фільм “Земля” Олександра Довженка задумувався і знімався як звукове кіно, проте тодішня влада натиснула на митця та наполягла на тому, щоб фільм був німим. Саме через це деякі сцени зі стрічки можуть бути малозрозумілими, адже спочатку їх знімали, розраховуючи на озвучку. Та навіть попри цей факт, кінострічку внесено до п’ятірки найкращих фільмів усіх часів та народів за версією ЮНЕСКО. До речі, саме за цей фільм Довженко здобув не лише світову славу, а й звання “Гомера українського кіно”. Щоб мати змогу творити якісне українське кіно, режисеру навіть довелося створити кілька фільмів для її “задобрення”.

“Мої думки тихі” здобув три премії “Золотої дзиґи 2020”

5. Сучасний український кінематограф розвивається та набирає обертів останніми роками, що не може не радувати. Історичні фільми, фентезі, драми, комедії, мультфільми та екранізації відомих літературних творів — погодьтеся, зараз є з чого обрати. Наприклад, “Вій” 2014 року став одним із найкасовіших фільмів в Україні, історичний бойовик “Захар Беркут” за повістю Івана Франка став продуктом спільної українсько-американської творчості, а фільм “Мої думки тихі” Антоніо Лукіча, здобув не лише премії за найкращий фільм, сценарій, головну жіночу роль та відкриття року на українській кінопремії “Золота дзиґа 2020”, але й спеціальну відзнаку від журі на Міжнародному фестивалі у Карлових Варах.

Дивімося українське! Бо дивитися є що:) А також вивчаємо його історію – подивіться, яку класну інфорграфіку підготував «Укрінформ»!

Рубрика: 

Новини партнерів

?