З чого почати 6 січня і чим завершити Святвечір – зібрали традиції і повір'я. 
Їх, насправді, багато і щороку пишуться цілі народознавчі трактати: релігійна історія, звичаї різних регіонів, види колядок, значення вертепу. Все це цікаво і корисно, але малопридатне до сучасного життя. А хочеться (особливо нам, дівчатам без бабусь-«старовірок» під боком) чіткої «інструкції», що і як слід робити у чарівну «ніч перед Різдвом». І день також. Розпитали тих самих бабусь, перечитали десяток статей і склали собі послідовний план 6 січня.

1. Увесь день нічого не їсти аж до вечері. Ті, хто витримав сорокаденний зимовий піст, знають і зможуть. Ті, хто не постився, день без сніданку-обіду можуть потерпіти. Заодно і розвантажитися.

2. Зранку занести в дім дідуха – колись це був сніп останнього врожаю. Зараз достатньо «букету» колосків, якщо такі є з осінніх свят. Ставив його господар дому під іконою, як символ достатку. Якщо колосків нема, не страшно – зберете до наступного Різдва, вже ж знатимете. 

3. Зробити кутю (5 цікавих рецептів тут) і приготувати 12 пісних страв. Нема сенсу пояснювати, яких саме і що вони символізують. Це мають знати навіть діти:)

4. Накрити стіл, бажано до того, як зійде перша зірка, – святково, як у наших ідеях. Наші бабусі ставили одну зайву тарілку – для духів померлих, які неодмінно приходять у дім на Різдво. А на кожен кут стола клали по зубку часника, оберіг від нечистої сили.

5. Зібратися родиною на Святу вечерю. За традицією, господар перед цим ще й заносив в дім і клав під столом і на стіл сіно, яке нагадує, що Спаситель народився в яслах. Зараз таку можливість має лише той, хто живе в селі або передмісті.

6. Запалити свічку на святковому столі. Можна не одну. Різні за формою і гарно розставлені, вони стануть окрасою вечора і створять чарівну атмосферу. Ідеї підготували тут. 

 

Хай цей вечір стане справжнім єднанням родини

7. Прочитати «усім столом» молитву. Починає господар, підхоплюють всі: щиро, дружно, щоб кожне серце – від малечі до прабабці – наповнилось теплом, подякою за Богом дану можливість зустріти Різдво разом, живими-здоровими.

8. Почати вечерю з куті. Господар дому або той, хто найстарший у сімˈї, першим бере ложку головної різдвяної страви, говорить настанову чи побажання рідним. Після нього смакують кутю всі. Кажуть, що на Святвечір заради злагоди в домі треба їсти ложками, уникаючи гострого (ножів та виделок). А ще можна підкинути ложку куті до стелі. Якщо кутя до неї прилипне і мама не «вбˈє» за зіпсований ремонт, то дізнаєтесь, що рік буде врожайним:)

9. Залишити після вечері трошки куті і смаколиків на столі або біля ікони. Так здавна шанували пам'ять померлих членів сімˈї, щоб і вони почастувалися.

10. Вимкнути гаджети і насолоджуватись спілкуванням. Хай цей вечір стане справжнім єднанням родини. Обмінюйтесь новинами, спогадами, побажаннями – святковим наше життя роблять саме ці речі, а не викладання святкових фото в інстаграм чи гортання чужих у фейсбуці.

А от 7 січня на саме Різдво треба сходити до церкви, влаштувати вже справжній святковий обід і – на коляду! Перевдягайтеся з друзями у «саморобний» вертеп і мерщій до всіх сусідів та знайомих з голосним «Нова радість стаааааалааа». От побачите, як піднімете всім настрій і запасетесь веселими спогадами на цілий рік. Тільки памˈятайте, що першим в дім має зайти чоловік. А ще не забудьте відвідати своїх хрещених. Бажано 7 січня, але можна й 8-го, якщо самі плануєте гостину.

З прийдешнім святом нас, україночки! Започатковуймо свої традиції, ​​​​​ бо ж ми жінки ​​– шия-берегиня, все залежить від нас, навіть якщо маємо доброго господаря поруч:)

 

Фото з відкритих джерел

Новини партнерів